Senackie komisje za referendum proponowanym przez prezydenta

Aktualizacja:
Prezydent proponuje: referendum ws. JOW-ów 6 września
Prezydent proponuje: referendum ws. JOW-ów 6 września
tvn24
tvn24Bronisław Komorowski chcereferendum w sprawie JOW-ów

Senackie komisje zarekomendowały Senatowi wyrażenie zgody na referendum, które zaproponował prezydent Bronisław Komorowski. Chce on zapytać obywateli m.in o opinię ws. zmian w ordynacji wyborczej i systemie podatkowym. W czwartkowy wieczór prezydent Komorowski spotkał się w tej sprawie z klubem parlamentarnym PO.

Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek, że chce referendum ws. jednomandatowych okręgów wyborczych (tzw. JOW-ów), likwidacji finansowania partii z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym, wprowadzających zasadę rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść obywatela.

W środę prezydent skierował do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum. Po wpłynięciu prezydenckiego projektu Senat ma 14 dni na wyrażenie zgody na przeprowadzenie referendum. Następnie postanowienie prezydenta musi być ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Referendum przeprowadza się najpóźniej w ciągu 90 dni od dnia ogłoszenia postanowienia.

Proponowany termin referendum to 6 września.

Połączone komisje senackie

W składzie połączonych senackich komisji: Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Budżetu i Finansów Publicznych, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Ustawodawczej większość stanowią senatorowie PO - 26; PiS - 17 oraz trzech senatorów niezależnych.

Za poparciem wniosku prezydenta o przeprowadzenie referendum opowiedziało się w komisjach - 19 senatorów; 10 - było przeciwnych; nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wcześniej senatorowie z komisji odrzucili wniosek PiS, którzy chcieli odrzucenia wniosku o referendum.

Prezydent Bronisław Komorowski wieczorem przyjechał do Sejmu na spotkanie z klubem Platformy Obywatelskiej. W spotkaniu - poza prezydentem - brała udział także premier Ewa Kopacz i marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Prezydent Komorowski spotkał się z klubem PO
Prezydent Komorowski spotkał się z klubem POtvn24

PO ma większość w Senacie

Senat wyraża zgodę bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

W 100-osobowym Senacie większość stanowią senatorowie PO - 61. PiS ma 32 senatorów; czterech jest senatorów niezależnych; dwóch - PSL, jeden - Zjednoczonej Prawicy. Wybory do Senatu odbywają się w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Prezydent Komorowski o najnowszym sondażu dla "Faktów TVN" i TVN24
Prezydent Komorowski o najnowszym sondażu dla "Faktów TVN" i TVN24tvn24

Autor: kło/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości