Senackie komisje chcą odrzucenia nowelizacji ustaw sądowych

TVN24

Ustawa represyjna w Senacie. Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności (Materiał "Faktów" TVN, 14.01.2020)Fakty po południu
wideo 2/35

Senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji zawnioskowały we wtorek wieczorem o odrzucenie przez Izbę nowelizacji ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym. Senat zajmie się nowelizacją na plenarnym posiedzeniu, które zaczyna się w środę.

We wtorek komisje po ponad trzech godzinach obrad zakończyły swoje - rozpoczęte jeszcze w zeszłym tygodniu - posiedzenie. Wniosek, zgodnie z którym komisje zarekomendują Izbie odrzucenie noweli, zgłosił senator Marek Borowski (Koalicja Obywatelska).

17 senatorów za odrzuceniem nowelizacji

Wniosek Marka Borowskiego poparło 17 senatorów połączonych komisji, przeciw było 10, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Senator Marek Pęk (PiS) zgłosił wniosek o przyjęcie nowelizacji bez poprawek, który na posiedzeniu plenarnym zostanie przedstawiony jako wniosek mniejszości senatorów PiS.

RAPORT TVN24.PL O USTAWIE REPRESYJNEJ >

Uchwalona przez Sejm 20 grudnia ubiegłego roku nowelizacja Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Ponadto nowelizacja wprowadza zmiany w procedurze wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów Sądu Najwyższego.

Nowe przepisy są krytykowane przez opozycję, Rzecznika Praw Obywatelskich i część środowiska sędziowskiego. Negatywne opinie prawne w sprawie niektórych rozwiązań proponowanych wyrazili m.in. RPO i Sąd Najwyższy. W zeszłym tygodniu rozmowy w Sejmie, Senacie, Sądzie Najwyższym, KRS i RPO na temat tej nowelizacji prowadziła delegacja Komisji Weneckiej, która ma przygotować opinię w tej sprawie. O wydanie opinii zwrócił się marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który jako pierwszy spotkał się z przedstawicielami Komisji.

Autor: KB//rzw / Źródło: PAP, TVN24