Polska

Wiceminister kultury: Tupolew zaczął rozpadać się w powietrzu. To udowodnione

Polska

Wiceminister kultury: Tupolew zaczął rozpadać się w powietrzu. To udowodnione
tvn24Polityk PiS o katastrofie smoleńskiej

Uważam, że udowodniono wybuchy na pokładzie Tu-154M. Samolot zaczął się rozpadać w powietrzu i są na to 100-procentowe dowody. Te dowody są zbiorem ustaleń czterech konferencji smoleńskich zorganizowanych przez 100 polskich profesorów z najlepszych uczelni – powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS). Dyskutowali z nim Dariusz Rosati (PO) i Janusz Zemke (SLD).

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, odnosząc się do katastrofy smoleńskiej przyznał, że jej przyczyny można wyjaśnić bez sprowadzenia do Polski wraku prezydenckiego tupolewa. Dodał, że potrzebne mogą się okazać dwa śledztwa: jedne wyjaśniające przyczyny tragedii, a drugie - dotyczące samego śledztwa.

"Normalne państwo powinno było ten wrak odzyskać natychmiast"

Jarosław Sellin ocenił, że państwo polskie pod rządami Donalda Tuska "niepoważnie" podeszło do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, oddając główne dowody Rosji. Jego zdaniem dostała ona instrumenty do grania tą sprawą.

- Normalne państwo powinno było ten wrak odzyskać natychmiast, bo to była własność państwa polskiego. Tak niepoważnie do tego podeszliście, że Rosja wyczuła słabość i postanowiła tą sprawą grać, traktując wrak niemalże jak trofeum wojenne, którym można grać jak się chce i kiedy się chce. W związku z tym trzeba podejść do tego poważnie i to zrobimy - mówił.

- Kwestia wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej będzie poważnie podjęta, bo po pięciu i pół roku okazało się, że za tak wielką tragedię nie odpowiada nikt. Stało się coś złego i nikt za to nie odpowiada - podkreślił wiceminister kultury.

Dariusz Rosati zarzucił, że lądowanie w warunkach, które panowały pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku było bezpodstawne. - Niech pan nie galopuje, bo jak oskarża pan wyłącznie tych, którzy nie żyją, to będzie się pan za jakiś czas wstydził tych słów - odpowiadał Sellin.

Sellin: Uważam, że udowodniono wybuchy na pokładzie Tu-154M

Polityk PiS powiedział, że prawdziwe przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu nie zostały wyjaśnione. - Na pewno były też jakieś okoliczności niesprzyjające - o nich wszyscy wiemy, ale też wiemy, że prawdziwe przyczyny katastrofy nie zostały wyjaśnione Rosjanie w tej sprawie mataczyli - ocenił Sellin.

- Uważam, że udowodniono wybuchy na pokładzie Tu-154M. Samolot zaczął się rozpadać w powietrzu i są na to 100-procentowe dowody. Trzeba wyjaśnić, dlaczego samolot zaczął się rozpadać - zaznaczył Sellin.

Dodał, że dowody na rozpadnięcie się samolotu w powietrzu są zbiorem ustaleń czterech konferencji smoleńskich zorganizowanych przez "stu polskich profesorów z najlepszych uczelni".

- Pan jest inteligentny i zdaje sobie sprawę z tego, że dochodzenie w tej sprawie przeprowadzili najlepsi eksperci w Polsce. Komisja Laska, komisja Millera przedstawiła wszystkie możliwe okoliczności, stwierdzono, że nie było sytuacji, o których pan mówi - stwierdził Rosati.

- Ta dyskusja pokazuje, co nas będzie czekało w najbliższych latach: będzie nowa komisja do badania wypadku, i ta komisja będzie właściwa, jeśli odpowie na chore teorie o wybuchach. Boleję nad tym, że będzie tak się działo - komentował Janusz Zemke. - Będziecie z wielkiej tragedii robili show polityczny - dodał.

Autor: kło/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwoego

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości