Polska

Sellin: reforma sądownictwa powinna być dokończona w tym roku

Polska

Sellin powiedział, że "góra sądowa też zostać zreformowana"
Sellin powiedział, że "góra sądowa też zostać zreformowana"Polskie Radio
wideo 2/35

Myślę, że oby stronom zależy na tym, żeby reforma sądownictwa była dokończona. Mamy jeszcze pełne dwa miesiące, jeśli chodzi o prace parlamentu - powiedział w piątek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

- Myślę, że obu stronom na tym zależy; że pan prezydent też rozumie, że reforma wymiaru sprawiedliwości, która była obiecana przez niego w czasie kampanii prezydenckiej, musi być dokończona - powiedział Jarosław Sellin w radiowej Jedynce.

- Nie można poprzestać tylko na tym, co zrobiliśmy w połowie roku, czyli reforma sądów powszechnych. Musi ta góra sądowa też zostać zreformowana - stwierdził polityk PiS. Wyjaśnił, że te instytucje z "najwyższej półki" to Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy.

Dokończyć w tym roku

- Myślę, że obie strony wiedzą, że ta reforma powinna być dokończona w tym roku. Mamy jeszcze pełne dwa miesiące, jeśli chodzi o prace parlamentu, więc przeprocedować te projekty można - ocenił Sellin. Zaznaczył, że w tym roku jest jeszcze kilka posiedzeń Sejmu i Senatu. Sellin powiedział, że "ma skłonność" namawiać wszystkich do dokończenia reformy wymiaru sprawiedliwości. - Ta reforma się zaczęła dzięki podpisowi prezydenta w lipcu pod ustawą o sądach powszechnych. Ona już się zaczęła, ale jest oczywiście niedokończona - dodał.

Spotkanie Piotrowicza z Muchą

W piątek po południu rozpoczęło się spotkanie szefa sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisława Piotrowicza (PiS) z wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą w sprawie prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN i poprawek do nich zgłoszonych przez PiS. Obaj spotkali się już w tej sprawie we wtorek. Poprzednio czterokrotnie w sprawie proponowanych zmian w sądownictwie spotykali się prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ostatnia rozmowa, do której doszło 20 października, dotyczyła poprawek PiS do prezydenckich projektów. Prezydent, który ma zastrzeżenia do części z nich, przekazał wówczas liderowi Prawa i Sprawiedliwości na piśmie swoje uwagi. Prezydencki minister Andrzej Dera nie wykluczył w czwartek, że być może dojdzie jeszcze do spotkania prezydenta z szefem PiS ws. projektów ustaw o KRS i SN. Jak mówił, byłoby to ostatnie, "zatwierdzające" spotkanie w tej kwestii.

Autor: js//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości