Polska

"Selfie" z Nagrodą Gospodarczą w tle

Polska

Mają je wszyscy. Teraz ma też prezydent Komorowski
tvn24Andrzej Byrt z Bronisławem Komorowskim podczas ceremonii przyznania Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Zdjęcia "z ręki" na stałe już zagościły w polityce. Gwiazdą gatunku stał się niedawno poseł Solidarnej Polski Jacek Kurski. Ale ma konkurencję. Prezydent Bronisław Komorowski udostępnił właśnie selfie z Andrzejem Byrtem, prezesem Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tle: ceremonia rozdania Nagród Gospodarczych Prezydenta RP. Wręczono je w pięciu kategoriach.

Jak się okazuje okoliczności nie mają znaczenia. Podczas ceremonii wręczania Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, która jest uważana za najcenniejsze wyróżnienie gospodarcze w Polsce, o zdjęcie z prezydentem Komorowskim zabiegało wielu. Ale tylko prezes MTP ma z nim selfie.

Pięć kategorii

Podczas uroczystości na MTP zostały wręczone nagrody w kategoriach: innowacyjność (dla Medicalgorithmics S.A.); ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu (dla Grupy Polskie Składy Budowlane S.A.); obecność na rynku globalnym (dla rodzinnej firmy Delphia Yachts Kot); zielona gospodarka (dla Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.

Po raz pierwszy przyznano też nagrodę trwały sukces. Ta kategoria powstała z okazji 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów i na stałe zostanie przypisana do wyróżnienia. O zwycięstwo mogły się ubiegać przedsiębiorstwa, których działalność, będąca wynikiem 25 lat stabilnego rozwoju, jest odzwierciedleniem sukcesu polskiej gospodarki. Nagroda przypadła spółce Selena FM S.A. Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP została ustanowiona przez Aleksandra Kwaśniewskiego w 1998 r. i przyznawana była do 2005 r. Bronisław Komorowski w 2011 r. zdecydował się kontynuować jej przyznawanie.

Bronisław Komorowski podczas ceremonii wręczania Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP
Bronisław Komorowski podczas ceremonii wręczania Nagrody Gospodarczej Prezydenta RPtvn24

Gwiazdy "słitfoci"

W tle tych prestiżowych wyróżnień znalazło się zaś wspomniane już zdjęcie. Bo jakkolwiek historia autoportretu jest bardzo długa, to dopiero możliwość zrobienia zdjęcia telefonem i umieszczenia go - niemal od razu - na portalu społecznościowych sprawiła, że zdjęcia "z ręki" robią niemal wszyscy.

Prezydent Komorowski dołączył więc do Baracka Obamy, który zrobił sobie zdjęcie "z ręki" na pogrzebie Nelsona Mandeli czy aktorów z tegorocznej oscarowej gali.

W Polsce "selfie" jest znane też pod nazwą "słitfocia". Niekwestionowaną gwiazdą tego rodzaju fotograficznej ekspresji jest poseł Jacek Kurski. Polityk zasłynął zdjęciem z Majdanu Niepodległości, które politycy ocenili jako "żałosny sposób zdobywania popularności".

Polityk nie zniechęcił się. "Słitfocie" były elementem kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. I nawet znany z powściągliwości Jarosław Kaczyński, również w czasie kampanii wyborczej, zaryzykował i dał się tak fotografować.

Andrzej Bryrt z Bronisławem Komorowskim podczas ceremonii przyznania Nagrody Gospodarczej Prezydenta RPKancelaria Prezydenta RP

Autor: jl//kdj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Prezydenta RP

Pozostałe wiadomości