TVN24 | Polska

Blinken rozmawiał z Rauem. "Uznanie dla przywództwa Polski na wschodniej flance"

TVN24 | Polska

Autor:
kg
Źródło:
tvn24, PAP
Rozmowa szefów dyplomacji Polski i USA. Relacja Marcina Wrony
Rozmowa szefów dyplomacji Polski i USA. Relacja Marcina Wrony tvn24
wideo 2/2
tvn24 Rozmowa szefów dyplomacji Polski i USA. Relacja Marcina Wrony

Sekretarz stanu USA Antony Blinken odbył w poniedziałek rozmowę telefoniczną z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem - poinformował w komunikacie rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Rozmowa dotyczyła m.in. Ukrainy i Rosji, a Blinken "wyraził uznanie dla przywództwa Polski na wschodniej flance NATO oraz tegorocznego przewodnictwa w OBWE".

- Sekretarz stanu Antony Blinken rozmawiał dziś z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Sekretarz potwierdził zdecydowane zaangażowanie USA w sprawę suwerenności Ukrainy oraz integralności terytorialnej w obliczu nieuzasadnionego gromadzenia wojsk przez stronę rosyjską - poinformował rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

- Podczas rozmowy omawiano też ciąg dalszy współpracy na rzecz rozwiązań dyplomatycznych z Moskwą przy jednoczesnym podejmowaniu kroków, aby zapobiec dalszej agresji ze strony Rosji. Sekretarz wyraził uznanie dla przywództwa Polski na wschodniej flance NATO oraz tegorocznego przewodnictwa w OBWE. Sekretarz potwierdził nasze zaangażowanie w kwestię bezpieczeństwa transatlantyckiego - dodano.

"Plany przewodnictwa w OBWE, sytuacja międzynarodowa oraz kwestie bezpieczeństwa były tematami kolejnej już w ostatnim czasie rozmowy telefonicznej ministra Zbigniewa Raua z sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem" - podało na Twitterze polskie MSZ.

Rau rozmawiał wcześniej z amerykańskim sekretarzem stanu m.in. na początku stycznia.

W ciągu najbliższego miesiąca szef MSZ ma odwiedzić Ukrainę, Stany Zjednoczone i Rosję. W Waszyngtonie spotka się z amerykańskim sekretarzem stanu. Wśród poruszanych tematów będą bezpieczeństwo Europy i sytuacja na Ukrainie.

Rosjanie przy granicy

W ostatnim czasie Rosja zgromadziła ponad 100 tysięcy żołnierzy przy swej granicy z Ukrainą. W związku z tą sytuacją obawy wyraziły Stany Zjednoczone, które twierdzą, że Rosja przygotowuje inwazję na Ukrainę, jeżeli środkami dyplomatycznymi Kreml nie zdoła osiągnąć swoich celów.

WIATR ZE WSCHODU - OGLĄDAJ W TVN24 GO

Rosja zaprzecza planom ataku na sąsiada, niemniej zastrzega, że może podjąć bliżej nieokreśloną wojskowa akcję w przypadku niespełnienia jej żądań.

Autor:kg

Źródło: tvn24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Raporty:
Pozostałe wiadomości