Polska

Sejmowa komisja zaopiniuje kandydata na sędziego TK

Polska


We wtorek 13 grudnia sejmowa komisja sprawiedliwości zaopiniuje wniosek o powołanie Michała Warcińskiego na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wybór ma nastąpić na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Kandydaturę Warcińskiego zgłosiło PiS.

Dr Warciński jest obecnie dyrektorem Biura Analiz Sejmowych. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalność prawo cywilne, adiunktem w Instytucie Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, autorem monografii "Umowne prawo odstąpienia" oraz publikacji "Służebność gruntowa według kodeksu cywilnego" (rozprawa habilitacyjna).

19 grudnia kończy się kadencja sędziego Andrzeja Rzeplińskiego, obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Warciński to jedyny kandydat na sędziego TK.

Ustawa czeka na podpis

Na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy czeka uchwalona przez Sejm ustawa o organizacji i trybie postępowania przed TK, która zmienia m.in. zasady wyłaniania kandydatów na prezesa TK i wprowadza jego sześcioletnią kadencję. Prezydent może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Według PiS ustawa porządkuje sytuację TK, co ma umożliwić jego sprawniejsze działanie. Opozycja twierdzi, że chodzi głównie o "przejęcie kontroli nad TK przez ludzi Jarosława Kaczyńskiego".

Ustawa stanowi m.in., że obradom Zgromadzenia Ogólnego TK ws. wyboru kandydata na prezesa przewodniczy sędzia najmłodszy stażem - wybranie przez Sejm Warcińskiego na nowego sędziego oznaczałoby, że to on zostanie przewodniczącym ZO w tej sprawie. Opozycja jest zdania, że powinien to być sędzia najstarszy stażem.

Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej roli
Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/21

Autor: mw/ja / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości