Sejmowa komisja zajmie się projektem "Zatrzymaj aborcję"

Polska

Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez komisję sprawiedliwości i praw człowieka (nagranie z 19 marca)tvn24
wideo 2/36

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny w poniedziałek ma się zająć zaopiniowaniem obywatelskiego projektu "Zatrzymaj aborcję". Propozycja zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.

Jak wynika z opublikowanego na stronie Sejmu harmonogramu prac komisji, rozpatrzenie projektu zaplanowano na godzinę 16.

Informacje na ten temat podała także na Twitterze pełnomocniczka komitetu "Zatrzymaj aborcję" Kaja Godek. "Czy przyzwolenie na zabijanie niewinnych i bezbronnych dzieci mieści się w pojęciu polityki społecznej prowadzonej przez państwo? Wszyscy ufamy, że nie" - napisała.

Projekt "Zatrzymaj aborcję"

Na początku stycznia projekt obywatelski liberalizujący zasady dostępu do aborcji przepadł w Sejmie podczas I czytania głosami między innymi PiS i części opozycji.

Sejm skierował wtedy drugi obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję" do dalszych prac w komisji. Posłowie zdecydowali, by zajęła się nim komisja polityki społecznej i rodziny, z zaleceniem zasięgnięcia opinii komisji sprawiedliwości i praw człowieka. W marcu komisja pozytywnie zaopiniowała projekt.

Pod propozycją, która znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu, podpisało się ponad 830 tysięcy obywateli.

Obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 roku zezwala na dokonanie aborcji w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki, a w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Autor: pk//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / Twitter/Kaja Godek