"PiS wykorzystuje każdą okazję do ograniczenia praw kobiet". Na sejmowej komisji o klauzuli sumienia

Autor:
akr/ks
Źródło:
PAP
Tracz: PiS wykorzystuje każdą okazję do ograniczenia praw kobiet
Tracz: PiS wykorzystuje każdą okazję do ograniczenia praw kobietTVN24
wideo 2/4
TVN24Tracz: PiS wykorzystuje każdą okazję do ograniczenia praw kobiet

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli poprawkę do noweli ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przywracającą obowiązek informacyjny związany z klauzulą sumienia i odmową wykonania zabiegu. W środę odrzuciła ją jednak sejmowa komisja zdrowia. - To niedopuszczalne, by po stronie pacjentów była taka odpowiedzialność, skoro są ubezpieczeni, płacą składki, a szpitale są publiczne - mówiła posłanka KO Monika Rosa.

W środę sejmowa komisja zdrowia rozpatrywała poprawki zgłoszone do projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Zgłoszono 14 poprawek. Komisja opowiedziała się za częścią z nich i przygotowała dodatkowe sprawozdanie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"To niedopuszczalne"

Na etapie wcześniejszych prac w Sejmie nad projektem zaproponowano rozwiązanie znoszące obowiązek wskazywania przez lekarza, w przypadku powołania się na klauzulę sumienia i odmowy wykonania świadczenia, innego lekarza lub podmiotu, który je zrealizuje. Posłowie KO złożyli poprawkę do noweli, przywracającą ten obowiązek. Jak mówili, chodzi m.in. o aborcję, powodowaną głębokim uszkodzeniem płodu, która jest zabiegiem zgodnym z polskim prawem. Sejmowa komisja zdrowia jednak negatywnie zaopiniowała propozycję, by ten przepis powrócił.

Monika Rosa (KO) przekonywała, że publiczne placówki powinny być zobowiązane do wskazania pacjentce podmiotu, gdzie może uzyskać pomoc. - To niedopuszczalne, by po stronie pacjentów była taka odpowiedzialność, skoro są ubezpieczeni, płacą składki, a szpitale są publiczne – mówiła.

"Funkcję informacyjną zawsze może pełnić Narodowy Fundusz Zdrowia"

Pozytywnej rekomendacji nie uzyskała też poprawka Lewicy również dotycząca art. 39 ustawy o zawodzie lekarza i klauzuli sumienia. Marek Rutka (Lewica) jako jej uzasadnienie zacytował art. 68 konstytucji, mówiący, m.in. że każdy ma prawo do ochrony zdrowia.

Bolesław Piecha (PiS) skomentował jego słowa mówiąc, że "jeśli czyta się przepisy konstytucji, to trzeba je czytać do końca". - Artykuł 68. daje przesłankę, że mamy równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej oraz że zasady określi ustawa i to, nie wiem dlaczego, zawsze umyka - powiedział.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko uznała, że "funkcje informacyjną zawsze może pełnić Narodowy Fundusz Zdrowia, który ma pełną wiedzę o katalogu świadczeń wykonywanych przez poszczególne podmioty medyczne". - Każda osoba może się zwrócić do NFZ, tak jak w przypadku każdych innych świadczeń – dodała.

Jak mówiła, zgodnie z obowiązującymi przepisami, klauzula sumienia nie obowiązuje w przypadku zagrożenia życia pacjentki. Wskazywała, że to NFZ ma pełne dane, jakie procedury, gdzie są wykonywane . Przekonywała, że na bezpłatnej, całodobowej infolinii NFZ pacjentka uzyska, także anonimowo, potrzebną jej wiedzę.

"PiS wykorzystuje każdą okazję do ograniczenia praw kobiet"

Wcześniej tego dnia na konferencji prasowej w Sejmie do zniesienia obowiązku dla lekarza odnieśli się posłowie Koalicji Obywatelskiej. Monika Rosa przekonywała, że "nie może być tak, że ważniejszy od zdrowia pacjentki jest światopogląd lekarza i klauzula sumienia, albo osoby zarządzające szpitalem".

Rosa: nie może być tak, że ważniejszy od zdrowia pacjentki jest światopogląd lekarza i klauzula sumienia
Rosa: nie może być tak, że ważniejszy od zdrowia pacjentki jest światopogląd lekarza i klauzula sumieniaTVN24

Małgorzata Tracz oceniła natomiast, że "PiS wykorzystuje każdą okazję do ograniczenia praw kobiet". - Te zapisy proponowane spowodują, że kobiety, które są w ciężkiej sytuacji, zostaną pozostawione same sobie - bez wsparcia, pomocy i podstawowej empatii ze strony lekarzy - mówiła.

Poseł KO Jerzy Hardie-Douglas zwrócił uwagę, że "w tym zapisie chodzi przede wszystkim o aborcję, powodowaną głębokim uszkodzeniem płodu, która jest zabiegiem zgodnym z polskim prawem". - Nie może być tak, że jeśli lekarz odmawia wykonania zabiegu, nie może wskazać innego podmiotu, bo przykłada rękę do zbrodni. A to usłyszeliśmy we wtorek na komisji zdrowia. To lekceważenie kobiet i pacjentów - dodał.

Hardie-Douglas: tego typu zabiegi są w Polsce zgodne z prawem
Hardie-Douglas: tego typu zabiegi są w Polsce zgodne z prawemTVN24

Co zawiera ustawa?

Ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty określa zasady i warunki wykonywania tych zawodów, w szczególności zasady przyznawania prawa wykonywania zawodu, organizację kształcenia przed- i podyplomowego, warunki uznawania kwalifikacji zawodowych, zakres uprawnień i obowiązków oraz warunki realizacji eksperymentu medycznego. Projektowana nowelizacja ma – jak podnosił resort zdrowia – m.in. poprawić warunki kształcenia i zwiększyć liczbę lekarzy specjalistów.

W projekcie wprowadzono rozwiązania mające zachęcać do powrotu do kraju lekarzy i lekarzy dentystów będących obywatelami Polski, którzy dyplomy uzyskali w krajach trzecich (poza Unią Europejską). Umożliwiono także zatrudnianie w naszym kraju lekarzy specjalistów wykształconych poza UE (obywateli polskich i obcokrajowców). Ponadto przewidziano zmiany w kształceniu podyplomowym lekarzy i lekarzy dentystów Polsce.

Autor:akr/ks

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości