Polska

Sejm zaczyna ekspresową ratyfikację Traktatu Lizbońskiego

Polska

Bronisław Komorowski: Prezydium Sejmu jednogłośnie ws. projektu uchwały o ratyfikacji Traktatu
TVN24Bronisław Komorowski: Prezydium Sejmu jednogłośnie ws. projektu uchwały o ratyfikacji Traktatu

Sejmowa debata, głosowanie nad rządowym projektem i podpis prezydenta zakończą proces ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Prezydium Sejmu zatwierdziło uchwałę ws. trybu przyjęcia unijnego dokumentu.

Jak poinformował na konferencji prasowej, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski projekt uchwały w sprawie trybu wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu Lizbońskiego przyjęto jednogłośnie. - Zostanie on przedstawiony w środę o godzinie 12. W czwartek odbędzie się głosowanie. Mam nadzieję, że zaakceptuje go większość posłów - powiedział marszałek. Dodał, że przyjęcie uchwały oznacza świadomy wybór ścieżki ratyfikacji Traktatu.

A dokładniej potrzebna jest zgoda Sejmu i Senatu wyrażona większością dwóch trzecich głosów, ratyfikacji formalnie dokona prezydent.

Kiedy to nastąpi? Komorowski poinformował na następnym posiedzeniu Sejmu, po zajęciu stanowiska przez połączone komisje - spraw zagranicznych i Unii Europejskiej - posłowie przystąpią do głosowania nad rządowym projektem ustawy, która umożliwia prezydentowi złożenie podpisu kończącego proces ratyfikacji.

Traktat Lizboński reformujący zasady funkcjonowania Unii Europejskiej przywódcy państw Wspólnoty podpisali w grudniu ubiegłego roku. Aby wszedł w życie w 2009 r., musi go ratyfikować 27 państw UE. Do tej pory zrobili to: Malta, Słowenia, Rumunia, Węgry i Francja. W Irlandii - zgodnie z konstytucją tego kraju - ratyfikację poprzedzi referendum.

Co Traktat Lizboński oznacza dla UE? Czytaj w naszym raporcie.

mac/sk

Źródło: RMF FM, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości