Polska

Sejm wybrał sędziów Trybunału Stanu

Polska

Aktualizacja:
Napieralski: to zemsta polityczna
TVN24Napieralski: to zemsta polityczna

Sejm prawie jednogłośnie wybrał 16 członków Trybunału Stanu i dwóch zastępców jego przewodniczącego. Przeszła także kontrowersyjna kandydatura rekomendowanego przez LiD Jacka Majchrowskiego. Posłowie mają teraz zadecydować o ilości członków speckomisji. Trwa spór, bo koalicja chce by było ich pięciu, PiS wolałby siedmiu.

Za przyjęciem uchwały głosowało 422 posłów, nikt nie był przeciw, 8 się wstrzymało. Przeszła cała osiemnastka. Wniosek PiS o osobne głosowanie nad kandydaturą Majchrowskiego przepadł.

PiS prosi o przerwę

Głosowanie odbyło się po półgodzinnej przerwie, o którą poprosił klub PiS. Zdaniem jego szefa Przemysława Gosiewskiego, w sprawie członków TS należało głosować rozłącznie, a nie w jednym głosowaniu. - W jednym głosowaniu powinniśmy wybierać 14 sędziów, a w osobnym powinniśmy zadecydować o kandydaturze pana Majchrowskiego - powiedział Gosiewski.

Kontrowersje wokół kandydatury Majchrowskiego
Kontrowersje wokół kandydatury MajchrowskiegoTVN24

PiS przypomniało, że w informacjach IPN można przeczytać, że Majchrowski w 1975 roku był zarejestrowany przez wywiad PRL i wskazało też na nieprawidłowości, które pojawiły się podczas sprawowania urzędu prezydenta Krakowa. Jego kandydaturę zgłosił klub LiD.

"Epoka Ziobry się skończyła"

- PiS chce pokazać, że wciąż trwa epoka Ziobry. Grzebanie w lustracyjnych papierach pokazuje, że tonący brzytwy się chwyta - komentował dla TVN24 Grzegorz Napieralski (LiD). - Pan prof. Majchrowski znakomitym kandydatem, próba obrzucenia go błotem przez PiS się nie uda - dodał. Według polityka LiD PiS mści się w ten sposób za przegrane przez ich kandydata wybory na prezydenta Krakowa.

Majchrowski od 2002 roku jest prezydentem Krakowa. Ponownie wybrano go w 2005 roku. W latach 2001-05 był też jednym z zastępców przewodniczącego TS.

Trybunał wybierany jest na okres kadencji Sejmu. Składa się z przewodniczącego, jego dwóch zastępców i 16 członków wybieranych spoza grona posłów i senatorów. Zastępcy przewodniczącego Trybunału oraz co najmniej połowa członków TS powinni mieć kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego. Przewodniczącym TS jest Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Kandydatami na zastępców przewodniczącego TS są: prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Stanisław Rymar (kandydat klubu PO) i adwokat z Wrocławia Andrzej Grabiński (obecny członek TS; kandydat PiS).

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości