TVN24 | Polska

"Miliony zwierząt przestaną w końcu cierpieć", "kończymy ze zbijaniem majątków na okrucieństwie"

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
"Miliony zwierząt przestaną cierpieć"
TVN24"Miliony zwierząt przestaną cierpieć"

Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy wyrazili zadowolenie, że Sejm uchwalił zmiany w ustawie o ochronie zwierząt. To krok w bardzo dobrym kierunku, który sprawi, że miliony zwierząt w Polsce przestaną w końcu cierpieć - podkreślali.

Sejm uchwalił w nocy z czwartku na piątek zmiany w ustawie o ochronie zwierząt. Nowela wprowadza między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Wszyscy politycy Lewicy i zdecydowana większość klubu Koalicji Obywatelskiej również poparli ustawę.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej nie kryli zadowolenia po głosowaniu. - Zgodnie z obietnicą, po pięciu latach walki o lepsze prawa zwierząt, udało nam się przegłosować ustawę w Sejmie. To duży krok w kierunku wprowadzenia dobrych zasad dotyczących tego, czego domaga się zdecydowana większość polskiego społeczeństwa - podkreślił lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"To duży krok w kierunku wprowadzenia dobrych zasad"TVN24

Zadowolenie wyraziły też posłanki Koalicji Obywatelskiej - Katarzyna Piekarska i Małgorzata Tracz. - To krok w bardzo dobrym kierunku. Sprawi, że miliony zwierząt w Polsce przestaną w końcu cierpieć. Chodzi tutaj o zakaz hodowli na futra, wykorzystywania zwierząt w cyrkach, a także kwestie uboju rytualnego. Jestem bardzo szczęśliwa, że ten projekt został przyjęty - powiedziała Małgorzata Tracz.

Katarzynę Piekarską ucieszył z kolei fakt, iż Prawo i Sprawiedliwość zaakceptowało zgłoszoną przez Koalicję Obywatelską poprawkę, której celem jest zapewnienie godnej starości zwierzętom wycofywanym ze służby państwowej (chodzi głównie o psy i konie). Posłowie Koalicji Obywatelskiej przyznali jednocześnie, że nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wymaga zmian, dlatego też Koalicja Obywatelska planuje zgłosić do niej poprawki w Senacie.

"Miliony zwierząt przestaną cierpieć"

- Jesteśmy dumni z tego, że te zmiany przeszły. Jesteśmy dumni, że przeszedł zakaz uboju rytualnego, że przeszedł zakaz hodowli zwierząt na futra, że przeszło także wiele innych zmian, które sprawią że setki tysięcy, miliony zwierząt, przestaną dzisiaj cierpieć – powiedziała posłanka Lewicy Beata Maciejewska.

Poseł Adrian Zandberg podkreślił, że "kończymy w Polsce z biznesami opierającymi się na brutalnych metodach uboju". - Kończymy ze zbijaniem majątków na okrucieństwie - powiedział. - To jest ważny dzień. My w koalicyjnym klubie Lewicy bardzo cieszymy się z tego, że dziś udało się te przepisy przegłosować - dodał.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości