Polska

Sejm przyjął uchwałę ws. obrony suwerenności Polski

Polska

Sejm przyjął uchwałę ws. obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej i praw Polaków
tvn24Sejm przyjął uchwałę autorstwa PiS (wideo z przemowy wnioskodawcy)

Sejm przyjął uchwałę ws. obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej i praw Polaków. W głosowaniu udział wzięło 261 posłów, 257 głosowało "za" przyjęciem uchwały. Posłowie Nowoczesnej i PSL, podobnie jak większość posłów z Platformy Obywatelskiej, nie zagłosowali.

Sejm przyjął ostatecznie uchwałę autorstwa PiS, ale z uwzględnioną poprawką zgłoszoną przez klub Kukiz'15. W głosowaniu udział wzięło 261 posłów, 257 głosowało "za" przyjęciem uchwały. Czterech posłów z Platformy zagłosowało "przeciw".

ZOBACZ PRZYJĘTY PRZEZ SEJM PROJEKT UCHWAŁY Z POPRAWKĄ KUKIZ'15

Z projektu autorstwa PiS, na wniosek klubu Kukiz'15, usunięto dwa zdania: "Przepisy przyjęte przez Sejm RP określające status i funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego nie mają negatywnego wpływu na ochronę praw i wolności obywatelskich w Polsce" oraz "Trybunał Konstytucyjny może realizować swoje zadania ustrojowe".

"Próby ograniczenia suwerenności Polski"

Zanim doszło do głosowania, na mównicy sejmowej pojawił się reprezentujący wnioskodawców Maciej Małecki (PiS). - Obowiązkiem Sejmu jest zajęcie zdecydowanego stanowiska wobec próby ograniczenia suwerenności Polski. Polska jest państwem suwerennym, a niektórzy politycy opozycji i europejscy urzędnicy, zdaje się, o tym zapominają - powiedział. - Polski rząd powinien mieć w tej sprawie bardzo mocne poparcie polskiego Sejmu - dodał Małecki. - Sprawy polskie chcemy wyjaśniać w polskim Sejmie (...) Mamy prawo spierać się w dobrych dla Polski sprawach, ale są takie dni, kiedy polscy posłowie powinni stanąć ramię w ramię i powiedzieć, że nie ma zgody na ograniczanie suwerenności naszej ojczyzny. Dlatego oczekujemy, że polski rząd nie będzie ulegał żadnemu ultimatum - podkreślił.

PiS składa wniosek o przyjęcie uchwały dotyczącej obrony suwerenności Polski
PiS składa wniosek o przyjęcie uchwały dotyczącej obrony suwerenności Polskitvn24

PiS: Polska jest suwerenna, opozycja o tym zapomina

W imieniu klubu PiS wystąpił poseł Sylwester Tułajew. Zaapelował o poparcie projektu uchwały. - Polska jest państwem suwerennym. O tę suwerenność musimy każdego dnia walczyć (...) Polska jest państwem suwerennym, a opozycja o tym zapomina - dowodził. Tułajew argumentował, że PiS jest zdeterminowane, aby rozwiązać spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Gdyby opozycja wykazała chociażby minimum troski o państwo, polityczny konflikt wokół TK byłby już dawno rozwiązany - przekonywał. - Sprawa TK powinna być rozpatrzona tutaj w Polsce, tymczasem opozycja przenosi spór za granicę, zabiegając w UE o rezolucje podejmowane przeciwko Polsce. Na taką postawę, że skarży się na własny kraj, nie może być zgody - zaznaczył.

Trzaskowski: obracacie w perzynę ostatnie 8 lat

Były wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski (PO) kilkakrotnie nawiązał do porannego wystąpienia w Sejmie premier Beaty Szydło. Podkreślał, że wbrew temu, co mówiła szefowa rządu, Platforma nie jest zadowolona z faktu objęcia Polski przez Komisję Europejską procedurą kontroli praworządności. - U nas dominuje smutek i zażenowanie, dlatego że wywracacie w kilka miesięcy osiem lat naszej ciężkiej pracy budowania pozycji Polski, obracacie to w perzynę - mówił Trzaskowski. - W imię kolejnej awantury, w imię uśmiechu na twarzy prezesa, chcecie wywołać konflikt z naszymi najważniejszymi partnerami, z instytucjami Unii Europejskiej i z państwami członkowskimi - dodał polityk Platformy.

Rafał Trzaskowski (PO): uchwała o obronie suwerenności Polski jest dowodem niesłychanej słabości rządu
Rafał Trzaskowski (PO): uchwała o obronie suwerenności Polski jest dowodem niesłychanej słabości rządutvn24

Petru: PiS chce wyprowadzić Polskę z UE

W ocenie lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru głosowanie nad projektem uchwały będzie "głosowaniem pomiędzy tymi, którzy chcą żeby Polska opuściła UE, a tymi, którzy chcą budować bogatą Polskę w Europie". Jego zdaniem piątkową debatą i wystąpieniem premier Beaty Szydło, która powiedziała, że rząd nigdy nie będzie ulegał żadnemu ultimatum, PiS "rozpoczyna wyprowadzanie Polski z UE".

Kłopotek: szanujmy konstytucyjny porządek

Eugeniusz Kłopotek (PSL) ocenił, że uchwała w sprawie obrony suwerenności Rzeczypospolitej i praw jej obywateli pogłębia chaos i jeszcze mocniej podzieli Polaków. Jego zdaniem, politycy PiS mogą naprawić jeszcze napiętą sytuację w Polsce. - Wspólnie, razem możemy to naprawić, ale chcąc to naprawić, trzeba to zrobić w poczuciu odpowiedzialności za państwo, przy poszanowaniu konstytucyjnego porządku prawnego i partnerów, z którymi chce się zawrzeć kompromis - mówił poseł PSL.

Projekt PiS

PiS złożyło w piątek w Sejmie wniosek o przyjęcie uchwały ws. obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej i praw Polaków - poinformował poseł tego ugrupowania Maciej Małecki. Projekt uchwały złożono kilka dni po tym, kiedy Komisja Europejska wezwała Polskie władze, by te do poniedziałku uporządkowały sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Cytując projekt uchwały, Małecki wskazywał, że "Rzeczpospolita Polska zgodnie z konstytucją jest demokratycznym państwem prawa". Zaznaczył jednak, że w ostatnim czasie podejmowane są próby naruszenia suwerenności naszego państwa, "podważające jednocześnie zasady demokracji, porządek prawny i spokój społeczny w Polsce".

- Pretekstem do takich działań jest sprawa sporu politycznego o Trybunał Konstytucyjny - cytował treść projektu uchwały.

PiS składa wniosek o przyjęcie uchwały dotyczącej obrony suwerenności Polski
PiS składa wniosek o przyjęcie uchwały dotyczącej obrony suwerenności Polskitvn24

Autor: mw/kk / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości