TVN24 | Polska

Reakcje USA i Izraela na nowelizację Kpa. Sejm przyjął jedną poprawkę Senatu

TVN24 | Polska

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Wiceministrowie Marcin Przydacz, Sebastian Kaleta i Magdalena Gawin spotkali się z Cherrie Daniels z Departamentu Stanu USA
Wiceministrowie Marcin Przydacz, Sebastian Kaleta i Magdalena Gawin spotkali się z Cherrie Daniels z Departamentu Stanu USATwitter/MSZ_RP
wideo 2/2
Twitter/MSZ_RPWiceministrowie Marcin Przydacz, Sebastian Kaleta i Magdalena Gawin spotkali się z Cherrie Daniels z Departamentu Stanu USA

Jedna z poprawek Senatu została przyjęta do nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącego ważności postępowania administracyjnego. Ustawę skrytykował szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid, a także sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Sejm przyjął w środę jedną z poprawek Senatu do głośnej nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącej możliwości kwestionowania ważności decyzji administracyjnych związanych z między innymi reprywatyzacją. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Szef izraelskiej dyplomacji o nowelizacji Kpa

- Potępiam przyjętą dziś ustawę polskiego parlamentu, która uderza w pamięć o Holokauście i prawa jego ofiar - oświadczył minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid. Zapowiedział też, że "Izrael nie pójdzie na kompromis nawet w sprawie przecinka, jeśli chodzi o pamięć o Holokauście".

- Będę nadal sprzeciwiać się wszelkim próbom pisania historii na nowo oraz promowania kompromisów i ustępstwa kosztem Holokaustu narodu żydowskiego i praw ofiar Holokaustu. Polska wie, co należy zrobić, uchylić prawo - oznajmił Lapid.

Będę nadal sprzeciwiać się wszelkim próbom pisania historii na nowo oraz promowania kompromisów i ustępstwa kosztem Holokaustu narodu żydowskiego i praw ofiar Holokaustu. Polska wie, co należy zrobić, uchylić prawo

Sekretarz stanu USA wyraża zaniepokojenie ws. Kpa

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że polski parlament przyjął dziś ustawę drastycznie ograniczającą proces ubiegania się o restytucję mienia niesprawiedliwie skonfiskowanego podczas okresu komunistycznego w Polsce" - napisał w oświadczeniu szef dyplomacji USA Antony Blinken, wzywając prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania prawa lub odesłania go do Trybunału Konstytucyjnego.

Jak stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji, Polska potrzebuje kompleksowego prawa, które zapewniłoby sprawiedliwość dla ofiar. Dodał, że dopóki do tego nie dojdzie, nie powinno się zamykać drogi dochodzenia roszczeń w postępowaniach administracyjnych. Odniósł się w ten sposób do zapisów ustawy uniemożliwiającej zaskarżenie decyzji o odebraniu własności na drodze administracyjnej po 30 latach od jej wydania.

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego

Uchwalona w czerwcu przez Sejm nowelizacja Kpa zmienia przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu "rażącego naruszenia prawa" - bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Zapisy noweli oznaczają m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

Przyjęta poprawka poszerza katalog przyczyn, których wystąpienie wyłącza możliwość stwierdzenia nieważności decyzji, o sytuacje, w których decyzja była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały oraz gdy wykonanie decyzji wywołałoby czyn zagrożony karą.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości