Sejm: projektem zmian konstytucji zajmie się Komisja Nadzwyczajna

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Czarzasty: nie głosuje się zmiany konstytucji z ludźmi, którzy tej konstytucji nie szanują
Czarzasty: nie głosuje się zmiany konstytucji z ludźmi, którzy tej konstytucji nie szanująTVN24
wideo 2/2
TVN24Czarzasty: nie głosuje się zmiany konstytucji z ludźmi, którzy tej konstytucji nie szanują

Sejm zdecydował, że projektem zmian w polskiej konstytucji przewidującym między innymi możliwość przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji, zajmie się Komisja Nadzwyczajna. Wcześniej projekt trafił do Komisji Finansów Publicznych oraz do Komisji Obrony Narodowej.

We wtorek wieczorem sejmowe Komisje Finansów Publicznych oraz Obrony Narodowej zdecydowały o odroczeniu posiedzenia w sprawie projektu ustawy o zmianie Konstytucji RP do czasu dostarczenia opinii ekspertów.

Odroczone posiedzenie komisji ws. projektu zmian konstytucji
Odroczone posiedzenie komisji ws. projektu zmian konstytucjiTVN24

W czwartek Sejm zagłosował nad wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o wycofanie projektu ustawy o zmianie konstytucji z komisji finansów publicznych oraz komisji obrony narodowej i skierowanie go do Komisji Nadzwyczajnej, która zostanie powołana do rozpatrzenia projektu. Wniosek poparło 226 posłów, przeciw było 215, 2 posłów wstrzymało się od głosu.

Projekt ustawy o zmianie konstytucji, autorstwa posłów PiS, został złożony w Sejmie 7 kwietnia. W maju odbyło się jego pierwsze czytanie. Wówczas za odrzuceniem projektu opowiedzieli się posłowie: KO, Lewicy, Konfederacji, Polski 2050 i PPS.

PiS chce zmian w konstytucji

Projekt zawiera zmianę art. 216 ust. 5, w którym ma być zapisane wyłączenie z limitu zadłużenia publicznego, nieprzekraczającego 3/5 (60 proc.) rocznego PKB, finansowania potrzeb obronnych RP.

Druga zmiana to dodanie po rozdziale XI konstytucji rozdziału XIa, zatytułowanego: "zagrożenie bezpieczeństwa państwa". PiS postuluje dodanie art. 234a, zgodnie z którym możliwe będzie - w razie napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo na terytorium RP lub powodującej bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego - przejęcie na rzecz Skarbu Państwa majątku osób niebędących obywatelami polskimi, osób prawnych oraz innych podmiotów, gdy można domniemywać, że majątek ten jest lub może być wykorzystany do finansowania lub wspierania napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo lub działań związanych z tą napaścią.

Punkt drugi tego artykułu zakłada, że majątek przejęty przez Skarb Państwa przeznacza się na wsparcie osób dotkniętych skutkami napaści zbrojnej. Szczegółowy sposób przejęcia majątku przez Skarb Państwa ma określać ustawa.

Obecnie - zgodnie z art. 216. ust. 5 konstytucji - nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto.

Z kolei art. 47 konstytucji stanowi, że przepadek rzeczy może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.

Zmianę konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów oraz Senat bezwzględną większością głosów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości