Posłanka Jachira wyrwała kartki z konstytucji. Kowalski do wicemarszałek: nie reagowała pani na haniebny czyn

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP
Klaudia Jachira wyrwała kartki z konstytucjiTVN24
wideo 2/2
TVN24Klaudia Jachira wyrwała kartki z konstytucji

Ta władza nie ma prawa ustanawiać roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja, skoro łamie obecną ustawę zasadniczą - powiedziała w piątek w Sejmie posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira i wyrywała kartki z egzemplarza konstytucji. Zareagowali posłowie Solidarnej Polski Janusz Kowalski i Jacek Ozdoba, którzy zarzucili wicemarszałek Małgorzacie Kidawie-Błońskiej brak reakcji na incydent.

Sejm przyjął w piątek uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. W dyskusji na temat uchwały posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira wyliczała złamane - jej zdaniem - artykuły Konstytucji RP, w tym artkuł 180 mówiący o nieusuwalności sędziów. - Rząd podporządkował sobie sądy, nie zważając na artykuły 178 i 173, mówiące o niezawisłości sędziów i odrębności sądów - mówiła, wyrywając z egzemplarza konstytucji strony, na których wydrukowano tekst artykułów.

- Posłowie PiS-u zawłaszczyli całe KRS wbrew artykułowi 187. Za niepasujący do waszej wizji Trybunału Konstytucyjnego uznaliście artykuł 190 i artykuł 194 - dodała.

Zwróciła uwagę, że "wbrew artykułowi 42 prezydent Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem". - Złamaliście jeszcze osiem innych artykułów ustawy zasadniczej - mówiła, pokazując egzemplarz konstytucji z powyrywanymi kartkami.

- Może zamiast świętować, powinniśmy rok 2021 ustanowić rokiem żałoby narodowej po zdeptanej Konstytucji - dodała.

Klaudia Jachira wyrwała kartki z egzemplarza konstytucjiTVN24

Kowalski do Kidawy-Błońskiej: nie reagowała pani

Występujący po Jachirze poseł Janusz Kowalski (Solidarna Polska) zwrócił się do prowadzącej obrady Sejmu wicemarszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (KO). - Nie reagowała pani, gdy na tej sali była darta konstytucja, ustawa zasadnicza z 1997 roku - mówił. - Nie reagowała pani, jak posłanka na Sejm RP formalnie, ale faktycznie jakaś taka aktywistka i happenerka dokonywała tutaj naprawdę haniebnego czynu - dodał.

Pytał Kidawę-Błońską, dlaczego nie zareagowała. - Na to nie może być zgody w tej sali - powiedział. Dodał, że Zjednoczona Prawica "broni konstytucji". "Bronimy suwerenności i bronimy trójpodziału władzy - mówił Kowalski.

Rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 MajaTVN24

Kidawa-Błońska: Jachira darła kartki, państwo niszczą konstytucję

- Nie reagowałam, jak pani poseł niszczyła kartki - zawsze ubolewam, gdy ktoś niszczy książkę - ale ona darła kartki. A państwo niszczą konstytucję, łamią konstytucję, karzą ludzi za noszenie znaczka "Konstytucja", pałują osoby, które z takimi znakami są na ulicach - odpowiedziała wicemarszałek Sejmu.

- Naprawdę trzeba mieć czelność, żeby oskarżać posłankę, że wyrażała swoje poglądy, wiedząc, że przez ostatnie lata konstytucja była przez was łamana - dodała Kidawa-Błońska.

Ozdoba: trochę refleksji i zastanowienia

- Miałem panią za osobę, która przynajmniej stara się zachować pewne standardy. To nie były żadne kartki, to była konstytucja. Trochę refleksji i zastanowienia - powiedział poseł Jacek Ozdoba, również z Solidarnej Polski, sugerując, że marszałek Kidawa-Błońska "jako pierwsza powinna złożyć wniosek do Komisji Etyki Poselskiej za to, że na tej sali rwie się konstytucję".

Autor:js/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24