Polska

"Sejm chce zastąpić prokuraturę"

Polska

TVN24Karski (PiS): Sejm chce zastąpić prokuraturę

Mimo protestów PiS, posłowie zdecydowali, że na trzydniowym posiedzeniu Sejmu rozpatrzą projekt uchwał powołujących dwie komisje śledcze: ds. okoliczności "politycznych nacisków" na służby specjalne oraz śmierci Barbary Blidy. Zajmą się też powołaniem komisji "Przyjazne Państwo"

Zbigniew Girzyński (PiS) przeciw powołaniu komisji "Przyjazne Państwo"TVN24

Wnioski formalne o wycofanie spod głosowania tych punktów porządku dziennego próbowali złożyć posłowie PiS - Zbigniew Girzyński, Karol Karski i Arkadiusz Mularczyk. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski uznał jednak, ze ich wystąpienia nie mają charakteru wniosków formalnych, a jedynie apeli i nie poddał ich pod głosowanie.

- Proszę o niepoddawanie pod głosowanie wniosku o powołanie komisji nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo" - mówił poseł Girzyńki. Uzasadniał, że komisja sejmowa powinna być powołana do rozpatrywania projektów ustaw: – Ta komisja z zasady, a nawet z nazwy, nie ma rozpatrywać projektów ustaw, ale raczej mnożyć biurokrację - dodał poseł PiS. Komisja nadzwyczajna ma się zajmować sprawami związanymi z ograniczeniem biurokracji.

Przełożyć głosowanie ws. komisji ds. Blidy Karol Karski odniósł się z kolei do pomysłu powołania nowej komisji śledczej - ds. "politycznych nacisków" na służby specjalne. Poseł PiS uważa, że projekt uchwały w tej sprawie jest "niekonstytucyjny": - Sejm chce zastąpić prokuraturę i stawiać zarzuty - grzmiał Karski.

Mularczyk (PiS): Nie na każdym powiedzeniu Sejmu musi powstawac komisjaTVN24

Posłowie PiS chcieli też przełożenia głosowania nad komisją ds. śmierci Blidy. - Proszę, aby to głosowanie, z racji na podniosłą atmosferę świąt, przełożyć na kolejne posiedzenie Sejmu - mówił Arkadiusz Mularczyk. - Nie ma potrzeby byśmy na każdym posiedzeniu Sejmu powoływali komisję śledczą - dodał.

Na poprzednim posiedzeniu posłowie przeprowadzili pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie powołania komisji ds. zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy. Komisja ustawodawcza, która zajmowała się projektem proponuje odrzucenie poprawki PiS, by komisja w sprawie Blidy zbadała także wątek "mafii węglowej". Skład komisji ma być ustalony 21 grudnia.

Drugie czytanie budżetu... Rano w Sejmie odbędzie się też drugie czytanie projektu budżetu na 2008 rok. Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się m.in. za 16-proc. podwyżką wynagrodzeń dla nauczycieli.

Komisja poparła także poprawki zgłoszone przez posłów PO, którzy poprzez cięcia w kilkunastu instytucjach i częściach budżetowych znaleźli w projekcie ok. 3,5 mld zł oszczędności. Cięcia w Instytucie Pamięci Narodowej wyniosą 41,5 mln zł, w Kancelarii Sejmu - 24 mln zł, Senatu - 2,5 mln zł, a w Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Premiera po 8 mln zł. Dotacje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zostaną zmniejszone o 1,5 mld zł. W zamian PO chce przeznaczyć 1,85 mld zł na podwyżki dla nauczycieli.

Na wniosek PSL komisja przyznała ponad 28 mln zł na ochotnicze straże pożarne, na dotacje i subwencje oraz wydatki majątkowe. Dodatkowo straże otrzymają 5 mln zł na zakup samochodów pożarniczych.

Komisja negatywnie zaopiniowała niemal wszystkie poprawki "regionalne", czyli zakładające dofinansowanie inwestycji w poszczególnych regionach. Wyjątkiem było poparcie dla poprawki posłów PiS, którzy chcą zmniejszyć o 30 mln zł wydatki na obsługę zadłużenia zagranicznego, by przeznaczyć je na budowę dróg w woj. podkarpackim. Głosowanie nad projektem budżetu planowane jest na kolejnym posiedzeniu Sejmu, 21 grudnia.

... i sprawy zagraniczne Posłowie mają także dyskutować nad przygotowanym przez Prezydium Sejmu projektem uchwały w sprawie wejścia Polski do strefy Schengen oraz uchwałą w sprawie Traktatu Reformującego UE podpisanego 13 grudnia w Lizbonie.

Sejm zajmie się także rządowym projektem nowelizacji prawa telekomunikacyjnego i ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, związanej z telefonem alarmowym "112".

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24