Polska

"Sędziowie się nie boją, bo sędziami są ludzie odważni"

Polska

"Sędziowie się nie boją, bo sędziami są ludzie odważni"
"Sędziowie się nie boją, bo sędziami są ludzie odważni"tvn24
wideo 2/22

Jako społeczeństwo powinniśmy oczekiwać od najwyższych przedstawicieli władz państwowych, że zrobią wszystko, aby uniknąć sytuacji chaosu prawnego - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

- Sędziowie się nie boją, bo sędziami są ludzie odważni - stwierdził Bartłomiej Przymusiński na antenie TVN24. Skomentował w ten sposób przesłanie I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, która w środę zwróciła się z apelem do "wszystkich polskich sędziów, aby mieli odwagę", bo są dziś "depozytariuszami wartości polskiej demokracji".

"Próbują poszerzać swoje imperium"

- Sędziowie wiedzą też, że niezależność sądów i niezawisłość sędziowska nie jest wartością pewną, daną raz na zawsze i niepodlegającą próbom jej uszczuplenia. Zawsze obserwuje się, że władza wykonawcza czy ustawodawcza próbuje poszerzać swoje imperium, zwiększać możliwości swojego oddziaływania - stwierdził.

- Z kolei rolą sądów jest stać na straży tego, by wartości konstytucyjne były przestrzegane, by obywatele mieli poczucie bezpieczeństwa, że niezawisły sędzia będzie stał na straży praw i wolności - podkreślił.

Jak powiedział Bartłomiej Przymusiński, "nie ma wątpliwości", że każdy sędzia będzie brał pod uwagę ostatnie wyroki TK, które nie zostały opublikowane. - Fakt publikacji wyroku jest też ważny, ale nieopublikowanie wyroku TK nie oznacza, że nie wywołuje on skutków prawnych - podkreślił.

Ryzyko chaosu prawnego

Zwrócił jednocześnie uwagę na niebezpieczeństwa wynikające z obecnej sytuacji, w której wyroki TK nie zostały opublikowane. - Brak publikacji jakiegokolwiek wyroku jest sytuacją niepożądaną, powoduje poczucie chaosu. Może być taka sytuacja, że nie będzie pewności co do tego, jakie prawo decyduje i będzie trzeba udawać się na drogę sądową, by niezawisły sędzia stwierdził, czy zarzut, że dany przepis jest niezgodny z konstytucją, rzeczywiście jest słuszny - zauważył.

- My wszyscy jako społeczeństwo powinniśmy oczekiwać od najwyższych przedstawicieli władz państwowych, że zrobią wszystko, aby uniknąć sytuacji chaosu prawnego. Ona jest dla państwa bardzo niebezpieczna i szalenie kłopotliwa dla obywateli - podkreślił Bartłomiej Przymusiński.

9 marca TK uznał, że grudniowa nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS - wprowadzająca m.in. nowe zasady orzekania w pełnym składzie oraz wyznaczania terminów rozpatrywania spraw - narusza konstytucję. Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany. Mimo to TK wydaje kolejne wyroki, choć przedstawiciele władz mówią, że TK powinien orzekać zgodnie z grudniową nowelą.

Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej roli
Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/21

Autor: mm / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości