"Dyskryminacja całej grupy zawodowej". Odpowiedź sędziów na słowa prezydenta

Autor:
lukl//now
Źródło:
tvn24.pl, iustitia.pl
Prezydent o sądownictwie: uda się oczyścić nasz polski dom
Prezydent o sądownictwie: uda się oczyścić nasz polski dom TVN24
wideo 2/5
TVN24Prezydent o sądownictwie: uda się oczyścić nasz polski dom

Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów "stanowczo protestuje przeciwko dyskryminacji całej grupy zawodowej, jaką stanowią sędziowie Rzeczypospolitej Polskiej". Stanowisko w tej sprawie opublikowało w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

- Próbują nam dzisiaj to nasze prawo do posiadania uczciwego, dobrego wymiaru sprawiedliwości, do jego naprawy, na wszystkie sposoby odebrać. Nie pozwólmy na to, żeby inni decydowali za nas. My, Polacy, mamy prawo sami decydować o sobie samych i swoich sprawach. Po to walczyliśmy o demokrację - mówił prezydent Andrzej Duda w piątek w Zwoleniu na Mazowszu.

Duda: nie pozwólmy na to, żeby inni decydowali za nas
Duda: nie pozwólmy na to, żeby inni decydowali za nasTVN24

Z kolei dzień później w Katowicach prezydent przekonywał, że część osób w Polsce nie chce naprawy polskiego sądownictwa i uznał, że jest tak dlatego, iż "jest im wygodnie, posiadają nietykalność". Mówił również o "oczyszczaniu polskiego domu".

Prezydent o sądownictwie: uda się oczyścić nasz polski dom
Prezydent o sądownictwie: uda się oczyścić nasz polski dom TVN24

"Mogą doprowadzić do zwiększenia agresji"

W niedzielę Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" przedstawiło w tej sprawie stanowisko Stałego Prezydium Forum Współpracy Sędziów. "Stałe Prezydium FWS stanowczo protestuje przeciwko dyskryminacji całej grupy zawodowej, jaką stanowią sędziowie Rzeczypospolitej Polskiej. Domagamy się od przedstawicieli władzy wykonawczej, tj. przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zaprzestania używania mowy nienawiści skierowanej przeciwko jakiejkolwiek grupie społecznej" - czytamy w uchwale Stałego Prezydium Forum Współpracy Sędziów podjętej 19 stycznia.

Dodano też, że w "naszej historii znane już były przypadki, kiedy politycy, dla doraźnych celów politycznych, wykorzystywali różne grupy społeczne, antagonizując je".

"Nie chcemy, aby historia ta się powtórzyła" - napisano w uchwale.

Zdaniem SP FWS słowa prezydenta "mogą doprowadzić do zwiększenia agresji, której ofiarami będą właśnie sędziowie i ich rodziny. Apelujemy o zaprzestanie wypowiedzi szkalujących sędziów, podważających ich dobre imię, naruszających ich godność osobistą, przynależną każdemu człowiekowi. Nie służy to dobru wspólnemu, jakim jest nasza wspólna ojczyzna" - zakończono.

Źródło: tvn24.pl, iustitia.pl

Autor:lukl//now

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Andrzej Grygiel

Pozostałe wiadomości