Polska

Sędziowie apelują do sędziów. Wiceminister o "nawoływaniu do łamania prawa"

Polska

[object Object]
Wiceminister sprawiedliwości skomentował apel środowiska sędziów do sędziówtvn24
wideo 2/2

Sędziowie stoją na straży prawa i powinni go przestrzegać - powiedział w rozmowie z TVN24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. To odpowiedź na apel członków Forum Współpracy Sędziów, by sędziowie nie wyrażali zgody na objęcie stanowisk i funkcji w trybie wynikającym z lipcowej nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych.

- Trudno mi komentować nawoływania do łamania prawa, bo to jest takie nawoływanie w tej chwili. Sędziowie stoją na straży prawa i powinni tego prawa przestrzegać - powiedział w rozmowie z TVN24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Dodał, że traktuje to jako nieporozumienie bądź wypadek przy pracy. - Z pewnością nie będzie tego typu zagrożeń nawołujących do łamania prawa przez tych, którzy tego prawa mają pilnować - ocenił.

Sędziowie apelują do sędziów

W uchwale stałego prezydium Forum Współpracy Sędziów jego członkowie zaapelowali do wszystkich sędziów, oczekując sprzeciwu wobec ewentualnych awansów przyznawanych przez ministra sprawiedliwości.

"Nie wyrażajmy zgody na objęcie stanowisk i funkcji w trybie wynikającym z nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych z 12 lipca br., co z pewnością będzie odnotowane i może być w przyszłości poczytane jako współuczestnictwo w działaniach niezgodnych z obowiązującym porządkiem prawnym" - napisano w uchwale stałego prezydium Forum.

Zaapelowano także do sędziów, by wykonywali swą służbę "z największym możliwym zaangażowaniem, aby sądy Rzeczypospolitej, działając zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym, na którego najwyższym stopniu pozostaje Konstytucja RP, rozstrzygały sprawy sprawiedliwie i szybko, celem urzeczywistnienia prawnie chronionych dóbr obywateli Rzeczypospolitej".

Forum Współpracy Sędziów powstało w wyniku realizacji uchwał zebrań przedstawicieli sędziów apelacyjnych i zgromadzeń sędziów okręgowych z 20 marca bieżącego roku. Składa się z przedstawicieli sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych, wybranych w sposób proporcjonalny na zebraniach sędziów, które odbyły się w większości polskich sądów 20 kwietnia 2017 roku.

Prawo samodzielnego mianowania prezesów

Prezydent podpisał nowelę Ustawy o ustroju sądów powszechnych 24 lipca. Równocześnie zawetował dwa inne akty dotyczące sądownictwa - Ustawę o Sądzie Najwyższym oraz nowelizację Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy zostaną przygotowane projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski o naruszenie przez nowelę unijnych przepisów.

Autor: js/ja/jb / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości