TVN24 | Polska

Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek zawieszona przez ministra Zbigniewa Ziobrę

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
tvn24.pl, oko.press
Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek zawieszona przez Zbigniewa Ziobrę. Piotr Gąciarek komentuje
Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek zawieszona przez Zbigniewa Ziobrę. Piotr Gąciarek komentujeTVN24
wideo 2/6
TVN24Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek zawieszona przez Zbigniewa Ziobrę. Piotr Gąciarek komentuje

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zawiesił sędzię Marzannę Piekarską-Drążek za "działanie na szkodę interesu publicznego". Dlaczego? - Stosując orzeczenia europejskich trybunałów, uchyliła orzeczenia wydane przez neosędziów bądź odmawiała orzekania z tymi sędziami - powiedział sędzia Piotr Gąciarek ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Dodał, że "jest tutaj też kontekst czysto osobiście motywowanego odwetu". Piekarska-Drążek zaznaczyła, że "będzie do końca walczyć, by orzekać" i "nie da się złamać".

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w piśmie datowanym na 24 stycznia zarządził "natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych" sędzi warszawskiego Sądu Apelacyjnego Marzanny Piekarskiej-Drążek. Zarządzenie ma obowiązywać "do czasu wydania uchwały przez sąd dyscyplinarny, nie dłużej niż na miesiąc".

Zdaniem Ziobry sędzia "popełniła czyn tego rodzaju, że powaga Sądu Apelacyjnego w Warszawie i istotne interesy służby wymagają natychmiastowego odsunięcia jej od wykonywania obowiązków służbowych". Minister napisał, że rzecznik dyscyplinarny sędziów zawiadomił go o wydanym przez Piekarską-Drążek postanowieniu, w którym "zakwestionowała istnienie stosunku służbowego innego sędziego, skuteczność powołania go do pełnienia urzędu sędziego oraz umocowanie konstytucyjnego organu".

Dlatego według Ziobry miałoby zachodzić podejrzenie o "wyczerpaniu znamion czynu dyscyplinarnego oraz czynu zabronionego z artykułu 231 paragraf 1". Przepis ten mówi o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Grozi za to do trzech lat więzienia.

§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Postępowanie sędzi Marzanny Piekarskiej-Drążek to zdaniem ministra Zbigniewa Ziobry "działanie na szkodę interesu publicznego w postaci prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości" w dodatku "godzące w powagę Sądu Apelacyjnego w Warszawie" oraz "podważające społeczne zaufanie do wymiaru sprawiedliwości".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Gąciarek: stosując orzeczenia europejskich trybunałów, sędzia uchyliła orzeczenia wydane przez neosędziów

Sędzia Piotr Gąciarek ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" rozmawiał z reporterem TVN24 o zawieszeniu Marzanny Piekarskiej-Drążek. - Pani sędzia to jest autentyczny autorytet. Bez podstawy, bezprawnie została odsunięta od pracy na mocy decyzji polityka - Zbigniewa Ziobry, który toczy prywatną wojnę z Unią Europejską i polskimi sądami - komentował.

Argumentował, że Piekarska-Drążek "jest wierna etosowi służby sędziowskiej, stosuje orzeczenia europejskich trybunałów i uchyla orzeczenia wydane przez neosędziów, czyli osoby nieuprawnione do orzekania, bądź odmawia orzekania z tymi sędziami".

- Dlatego została odsunięta - powiedział.

Gąciarek dodał, że w tej sprawie "jest też kontekst czysto osobiście motywowanego odwetu". - Sędzia Piekarska-Drążek uchyliła orzeczenia pani Beaty Adamczyk-Łabudy. To neosędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Ta pani ochotniczo przez półtora roku pełniła czynności administracyjne w biurze rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba. Pomagała mu - jak rozumiem - gromadzić materiały na sędziów, ścigać ich i szykanować - mówił.

Europejskie trybunały kilkukrotnie orzekały w sprawie braku niezależności nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Chodzi między innymi o wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z listopada 2019 roku i października 2021 roku oraz wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z lipca 2021 roku.

Piekarska-Drążek: nie dam się złamać

W rozmowie z portalem Oko.press Piekarska-Drążek przyznała, że przewidywała taką decyzję Ziobry. - Nie jestem zaskoczona. Byłam, jestem i dalej będę sędzią. Nie zrezygnuję z zawodu, bo jest dla mnie pasją, powołaniem i służbą. Będę do końca walczyć, by orzekać. Nie dam się złamać, zawieszenie nie wywrze też żadnego wpływu na moje poglądy prawne i sposób orzekania - zapewniła.

Dodała, że "niczego nie żałuje" i dalej "będzie trwać w takim poglądzie prawnym i takiej ocenie".

Sąd Apelacyjny w WarszawieTVN24

Autor:ads//now

Źródło: tvn24.pl, oko.press

Pozostałe wiadomości