Tomczyk o Tuleyi: jeżeli człowiek nie jest podporządkowany PiS-owi, to znaczy, że należy go zniszczyć

Autor:
akw/adso
Źródło:
TVN24
Tomczyk o sprawie Tulei: jak u Kawki
Tomczyk o sprawie Tulei: jak u KawkiTVN24
wideo 2/10
TVN24Tomczyk o sprawie Tulei: jak u Kawki

Sędzia Igor Tuleya został przywrócony do orzekania, ale orzekać nie będzie. Gdy chciał zapoznać się z pismem, które przyznało mu z powrotem prawo do pracy w stołecznym sądzie, otrzymał kolejne pismo, które uchylało tę decyzję. Zaskakujący przebieg wydarzeń związanych z sędzią komentowali politycy. - Jeżeli człowiek, obojętnie kim jest, czy jest posłem, sędzią, czy prokuratorem, nie jest podporządkowany PiS-owi, to znaczy, że należy go zniszczyć - ocenił wiceszef PO Cezary Tomczyk. Marcin Horała (PiS) uchylał się od komentarza, odsyłając do sędziów, którzy podejmują decyzje w tej sprawie. Ocenił jednak, że Tuleya jest sędzia "bardzo zaangażowanym politycznie".

Sędzia Igor Tuleya nie wraca do orzekania w stołecznym Sądzie Okręgowym. Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie i jednocześnie rzecznik dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab uchylił 8 sierpnia zarządzenie wydane przez prezes warszawskiego Sądu Okręgowego z 5 sierpnia o przywróceniu sędziego do pracy.

Tuleya o piśmie uchylającym decyzje o jego powrocie do pracy (które jednocześnie kierowało go na urlop do połowy września) dowiedział się w dziale kadr, gdy chciał zapoznać się z pismem potwierdzającym jego powrót do orzekania. - Moja sytuacja nie zmieniła się - mówił w poniedziałek reporterce TVN24.

We wspomnianym dokumencie uzasadniono, że decyzja o dopuszczeniu Tuleyi do pracy oraz decyzja o skierowaniu go na urlop trwający od 8 sierpnia do 19 września to "czynności administracyjne niezgodne z prawomocną i wykonalną uchwałą Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z 18 listopada 2020 roku".

CZYTAJ WIĘCEJ: Zwrot w sprawie sędziego Tuleyi. "W kadrach przekazano mi kolejne pismo"

Tuleya: uchylono decyzję o przywróceniu mnie do służby sędziowskiej, moja sytuacja nie zmieniła się
Tuleya: uchylono decyzję o przywróceniu mnie do służby sędziowskiej, moja sytuacja nie zmieniła sięTVN24

Decyzje wobec sędziego komentowali politycy przy Wiejskiej.

Tomczyk: w PiS-ie jest tylko jeden kanon: posłuszeństwa

Wiceszef PO, poseł Cezary Tomczyk przyznał, że "na przykładzie pana sędziego Tuleyi widać, że warto być odważnym". - Bo to Igor Tuleya stoi dziś na czele ruchu, który mówi, że trzeba przestrzegać prawa - powiedział.

Nawiązał następnie do wydarzeń, które doprowadziły do tego, że politycy rządzącej koalicji i rzecznik dyscyplinarny sędziów zainteresowali się Tuleyą. Sędzia w grudniu 2017 roku zezwolił dziennikarzom na rejestrowanie posiedzenia sądu, który rozpatrywał zażalenie na umorzenie śledztwa w sprawie obrad w sejmowej Sali Kolumnowej. To wtedy opinia publiczna dowiedziała się, że posłowie PiS zeznawali, że opozycja celowo nie była dopuszczana do obrad.

- Jesteśmy dziś w Sejmie, to właśnie tutaj odbywał się ten słynny Sejm na Sali Kolumnowej. Wtedy, jak mówił Igor Tuleya, umarła przyzwoitość. I to za to, że Igor Tuleya zajmował się tą sprawą, za to, że śmiał przesłuchiwać polityków PiS-u, takich jak na przykład Ryszard Terlecki, on od lat nie może orzekać, mimo że ma do tego prawo, mimo że składał przysięgę, mimo że broni honoru Rzeczpospolitej. I ten proces się ciągnie, jak u Kawki - powiedział.

Według Tomczyka "w PiS-ie jest tylko jeden kanon: posłuszeństwa". - Jeżeli człowiek, obojętnie kim jest, czy jest posłem, sędzią, czy prokuratorem, nie jest podporządkowany PiS-owi, to znaczy, że należy go zniszczyć i tak wygląda dzisiaj traktowanie przeciwników politycznych, sędziów, dziennikarzy, każdego kto ma inne zdanie - powiedział poseł. - Każdy z nas, obojętnie jaką rolę wykonuje, powinien o tym pamiętać, kiedy dojdzie do głosowania i kiedy będzie można władze zmienić - dodał.

Gawkowski: za Kaczyńskiego i Ziobry nikt nie może liczyć na sprawiedliwość

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski ocenił, że historia Igora Tuleyi "to historia wymiaru sprawiedliwości w Polsce zbudowanego na błędnych założeniach, fałszywego, wyglądającego dziś jak poczwarka, niedziałającego, będącego atrapą". - Za czasów Kaczyńskiego i Ziobry nikt nie może liczyć na sprawiedliwość, a przykładem tego są decyzje w sprawie sędziego Igora Tuleyi".

- Kaczyński, Morawiecki i Ziobro obiecywali Komisji Europejskiej, że Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana, a sędziowie, którzy zostali zawieszeni, zostaną przywróceni do pracy. Izba Dyscyplinarna zmieniła nazwę, a sędziowie w większości są zawieszeni - przypomniał. - To jest obraz tego poczwarkowatego wymiaru sprawiedliwości, który stworzył PiS. Nic tam nie działa, wszystko jest na telefon, a gdy potrzeba, tworzy się grupę, która kogoś innego hejtuje - powiedział polityk Lewicy.

Gawkowski: wymiar sprawiedliwości w Polsce zbudowany jest na błędnych założeniach, fałszywy
Gawkowski: wymiar sprawiedliwości w Polsce zbudowany jest na błędnych założeniach, fałszywyTVN24

Gasiuk-Pihowicz: politycy PiS-u już w tym momencie podjęli decyzję

Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO) zauważyła, że "widzimy jakąś grę, która toczy się w odniesieniu do wymiaru sprawiedliwości, a przede wszystkim do miliardów z KPO, na które czekają Polacy".

- Samo przywrócenie sędziego Tuleyi można było potraktować jako maleńki kroczek w przód, ale chwilę potem nastąpiły dwa, potężne kroki w tył: bardzo antyunijny, wypowiadający de facto unijne traktaty wywiad pani (Małgorzaty - red.) Manowskiej i wywiad Kaczyńskiego zapowiadający dalsze naruszanie niezależności wymiaru sprawiedliwości w drodze ustaw na jesieni - powiedziała.

>> Prezes Sądu Najwyższego: Nie rozumiem, dlaczego kara jest naliczana. Nie wiem, co zrobić, żeby nie była

- To wszystko pokazuje, że właściwie politycy PiS-u już w tym momencie podjęli decyzję, że nie chcą miliardów złotych z KPO, że chcą wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Powinni powiedzieć to głośno Polakom - stwierdziła posłanka.

Gasiuk-Pihowicz: widzimy jakąś grę, która toczy się w odniesieniu do wymiaru sprawiedliwości
Gasiuk-Pihowicz: widzimy jakąś grę, która toczy się w odniesieniu do wymiaru sprawiedliwościTVN24

Horała: pan Tuleya jest niewątpliwie sędzią bardzo zaangażowanym politycznie

Z kolei wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała (PiS), pytany o sprawę, odesłał do sędziów, "którzy takie decyzje podejmują". - Ja nie jestem sędzią, nie uczestniczę w tych postępowaniach dyscyplinarnych. Pan sędzia Tuleya niewątpliwie jest sędzią bardzo zaangażowanym politycznie. To trochę słabo pasuje do tego, czym powinni się zajmować sędziowie - stwierdził. - Ale moja wiedza jest na podstawie tego, co w debacie publicznej - przyznał.

Horała o sprawie Tuleyi: moja wiedza jest na podstawie tego, co w debacie publicznej
Horała o sprawie Tuleyi: moja wiedza jest na podstawie tego, co w debacie publicznejTVN24

Spór o Izbę Dyscyplinarną a środki z KPO

Nieuznawana Izba Dyscyplinarna SN - która według wielu ekspertów, prawników, konstytucjonalistów i sędziów nie była sądem w rozumieniu prawa - w połowie lipca tego roku przestała istnieć. Stało się tak za sprawą wejścia w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. W jej miejsce rozpoczęła działalność Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Izba jest przedmiotem sporu między polskim rządem a Brukselą. Jej likwidacja była jednym z kamieni milowych, od wypełnienia których Komisja Europejska uzależniała akceptację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Przyjęcie przez Komisję polskiego KPO było konieczne, aby umożliwić otrzymanie unijnych pieniędzy w ramach Funduszu Odbudowy. Te do Polski wciąż nie popłynęły.

Mimo że władze przekonują, że przyjęta nowela wypełnia warunki postawione przez KE, to wiele osób, w tym polityków opozycji i osób ze środowiska sędziowskiego, ma wątpliwości. KE wyjaśniła, że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Co to są te kamienie milowe, "którymi UE chce szantażować Polskę"? Wyjaśniamy

Zaślepka materiału TVN24GO
Dlaczego Igor Tuleya jest sędzią niewygodnym dla władzy?
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw/adso

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości