Wystąpił w todze na festiwalu Owsiaka. Sędzią znów zainteresował się rzecznik dyscyplinarny

TVN24

Sędzia Arkadiusz Krupa w rozmowie z TVN24 powiedział, że "niewiele może sobie zarzucić"tvn24
wideo 2/3

Sędzia Sądu Rejonowego z Łobza prowadził symulacje rozprawy sądowej na Festiwalu Pol'and'Rock. Rzecznik dyscyplinarny uznał, że to "parodia rozprawy" i "uchybienie godności urzędu". Oczekuje od sędziego wyjaśnień. W obronę sędziego wzięła Fundacja Court Watch Poland, która organizowała wydarzenie na festiwalu. Sam sędzia Arkadiusz Krupa w rozmowie z TVN24 powiedział, że "niewiele może sobie zarzucić". - Paradoksalnie ta sytuacja pokazuje, że są sędziowie, którzy robią coś więcej niż występowanie na sali rozpraw. Starają się prowadzić akcję edukacyjną - mówił.

Sędzia Sądu Rejonowego z Łobza Arkadiusz Krupa znany jest z satyrycznych rysunków, na których pokazuje absurdy prawa i polityki. W sierpniu tego roku sędzia prowadził symulacje rozprawy sądowej na festiwalu Jurka Owsiaka Pol'and'Rock w Kostrzynie nad Odrą.

"Przewinienie dyscyplinarne"

Nie spodobało się to zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. Przemysław Radzik napisał do sędziego Andrzeja Krupy pismo wzywające do złożenia wyjaśnień w "związku z (...) dopuszczeniem się przez sędziego przewinienia dyscyplinarnego polegającego na uchybieniu godności sprawowanego urzędu podczas publicznego wystąpienia na festiwalu muzycznym Pol'and'Rock w sierpniu 2018 r.".

"W trakcie prowadzonej przez siebie parodii rozprawy sądowej użył stroju urzędowego w postaci togi i łańcucha z wizerunkiem orła, co naruszało powagę sprawowanego urzędu i stanowiło ujmę godności sędziego" - zarzuca Radzik sędziemu Krupie.

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego pisze, że Krupa naruszył artykuł 84 ust. 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Artykuł ten mówi, że "sędzia na rozprawie i posiedzeniu z udziałem stron, odbywającym się w budynku sądu, używa stroju urzędowego. Strojem urzędowym sędziego jest toga, a sędziego przewodniczącego na rozprawie lub posiedzeniu - także nakładany na kołnierz togi łańcuch z wizerunkiem orła. Jeżeli w posiedzeniu uczestniczy małoletni sędzia, może zaniechać używania stroju urzędowego".

Rzecznik pisze też o naruszeniu zasad etyki zawodowej, dlatego wzywa sędziego do pisemnego złożenia oświadczeń.

Pismo zastępcy rzecznika dyscyplinarnego do sędziego Arkadiusza Krupy
Fundacja Court Watch Polska

"Są sędziowie, którzy robią coś więcej niż występowanie na sali rozpraw"

Sam sędzia Arkadiusz Krupa w rozmowie z TVN24 podkreśla, że "niewiele może sobie zarzucić".

- Tak naprawdę paradoksalnie ta sytuacja pokazuje, że są osoby, sędziowie, którzy robią coś więcej niż występowanie na sali rozpraw, wydawanie wyroków, starają się prowadzić akcję edukacyjną, wychodzą poza salę rozpraw - mówi.

- Sędzia powinien być osoba komunikatywną. Powinien być tą osobą, która przekazuje coś więcej niż tylko sentencje wyroku, dociera do człowieka tak samo na sali rozpraw, jak i poza salą rozpraw - dodaje.

Sędzia Arkadiusz Krupa znów na celowniku rzecznika dyscyplinarnego
tvn24

"Sto procent edukacji"

- To jest nieprawda, to jest kłamstwo - komentuje zarzuty zastępca rzecznika dyscyplinarnego szef festiwalu Jerzy Owsiak. - Nie było tam żadnej parodii, było tam absolutnie sto procent zajęć takich, jakie sędziowie przeprowadzają ze swoimi studentami, sto procent wiarygodności, sto procent prawdy i sto procent wspanialej edukacji, która jest Polakom niezwykle potrzebna. I to miało miejsce, a ten list i to zdanie jest nieprawdziwie - mówi.

"Nie było tam żadnej parodii". Owsiak o piśmie rzecznika dyscyplinarnego
tvn24

Fundacja broni sędziego

W obronę sędziego Krupę wzięła Fundacja Court Watch Poland, która zorganizowała edukacyjne symulacje procesów na festiwalu Owsiaka.

- Fundacja z niedowierzaniem przyjęła słowa zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów, który określił symulacje rozpraw w ramach działań edukacyjnych mianem parodii rozprawy sądowej. Jest to nieporozumienie - tłumaczy w rozmowie z TVN24 Bartosz Pilitowski z Fundacji Court Watch Poland.

Jak podkreśla, fundacja prowadzi wiele symulacji rozpraw w szkołach w ciągu roku szkolnego, ale także w trakcie wakacji, kiedy młodzież wyjeżdża na festiwale muzyczne. - Tam również docieramy z edukacją prawną i pomagają nam sędziowie, aby osoby mogły zapoznać się, jakie zasady panują na sali rozpraw, czym jest sąd, jakie mamy prawa przed sądem. To jest przede wszystkim edukacja prawna - wyjaśnia.

Fundacja Court Watch Poland broni sędziego Arkadiusza Krupę: to nieporozumienie
tvn24

"Musimy zareagować"

W środę na swoim profilu na Facebooku fundacja napisała: "Musimy zareagować!!! Jeden z laureatów naszego plebiscytu "Obywatelski Sędzia Roku" - Arkadiusz Krupa - otrzymał właśnie pismo od zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, w którym symulacje rozpraw zostały nazwane parodiami rozpraw i uchybieniem godności urzędu! Nasza fundacja jako pierwsza zorganizowała symulacje rozpraw na festiwalach młodzieżowych Open'er, Woodstock i SLOT w 2017 roku. Pan sędzia, jak i wielu innych, nam w tym pomagał. Nie miało to nic wspólnego z parodią, ale tak jak w przypadku symulacji rozpraw, które organizujemy w szkołach w całej Polsce - miało na celu zaznajomienie uczestników i widzów z instytucją sądu, zasadami zachowania oraz prawami, jakie przysługują nam podczas rozprawy. Nazywanie tego parodią przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego to jakiś skandal!".

Owoce pracy sędziego Krupy

O tym, że sędziemu Arkadiuszowi Krupie, autorowi rysunków satyrycznych publikowanymi między innymi w internecie, grozi dyscylinarka informowaliśmy już we wrześniu tego roku. Pracą sędziego Sądu Rejonowego w Łobzie zainteresował się rzecznik dyscyplinarny. Wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące jego orzecznictwa z okresu od stycznia 2015 do końca sierpnia 2018 roku.

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych 5 września skierował pismo do prezes Sądu Rejonowego w Łobzie, Sławy Miszel, a w nim zwrócił się o przesłanie opinii służbowych dotyczących sędziego Arkadiusza Krupy.

Oprócz opinii służbowej zwrócono się o nadesłanie informacji dotyczących "stabilności orzecznictwa" sędziego, a także terminowości sporządzania uzasadnień, średniej ilości spraw w referacie i terminowości wyznaczania spraw.

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego interesuje się przede wszystkim przypadkami ewentualnej zwłoki w zakresie wyznaczania spraw, kwestionowaniem poleceń przełożonych.

44-letni sędzia Arkadiusz Krupa od piętnastu lat orzeka w sprawach karnych. W wolnym czasie zajmuje się rysowaniem obrazkowych komentarzy dotyczących rzeczywistości prawniczej i politycznej. Jest także felietonistą prawniczego czasopisma "InGremio".

Efekty swojej pracy rysowniczej publikuje między innymi na stronie "Ślepym Okiem Temidy" na Facebooku.

Sędzia nie ukrywa krytycznego stosunku do zmian w sądownictwie zaprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Był między innymi uczestnikiem protestów w obronie sądów organizowanych w Szczecinie.

Autor: kb//kg / Źródło: tvn24