Sędzia rysuje obrazki satyryczne. Interesuje się nim rzecznik dyscyplinarny

Polska

Rzecznik dyscyplinarny interesuje się sędzią Krupą [wideo: sędziowie wzywani przez rzecznika, materiał programu "Czarno na białym"]tvn24
wideo 2/35

Sędzia Arkadiusz Krupa zabawnymi rysunkami własnego autorstwa publikowanymi między innymi w internecie pokazuje absurdy prawa i polityki. Pracą sędziego Sądu Rejonowego w Łobzie zainteresował się rzecznik dyscyplinarny. Wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące jego orzecznictwa z okresu od stycznia 2015 do końca sierpnia 2018 roku.

Wobec sędziego toczy się postępowanie wyjaśniające "w sprawie przekroczenia granic przynależnej sędziemu swobody wypowiedzi publicznej dotyczącej innych sędziów i przedstawicieli konstytucyjnych organów władzy publicznej" - czytamy w dokumencie podpisanym przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych.

Owoce pracy sędziego Krupy

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych 5 września skierował pismo do prezes Sądu Rejonowego w Łobzie, Sławy Miszel, a w nim zwrócił się o przesłanie opinii służbowych dotyczących sędziego Arkadiusza Krupy.

Oprócz opinii służbowej, zwrócono się o nadesłanie informacji dotyczących "stabilności orzecznictwa" sędziego, a także terminowości sporządzania uzasadnień, średniej ilości spraw w referacie i terminowości wyznaczania spraw.

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego interesuje się przede wszystkim przypadkami ewentualnej zwłoki w zakresie wyznaczania spraw, kwestionowaniem poleceń przełożonych.

"Powyższą informacją proszę objąć okres od stycznia 2015 r. do 31 sierpnia 2018 r. Niezależnie od tego proszę o nadesłanie kserokopii kontrolki uzasadnień za okres jw. w części dotyczącej w/w sędziego" - zwraca się w piśmie zastępca rzecznika dyscyplinarnego.

Rzecznik dyscyplinarny pyta o sędziego KrupęSędzia Arkadiusz Krupa zabawnymi rysunkami w internecie pokazuje absurdy prawa i polityki. Teraz pracą sędziego Sądu Rejonowego w Łobzie zainteresował się rzecznik dyscyplinarny. Postępowanie wyjaśniające dotyczy orzecznictwa sędziego Krupy z okresu od stycznia 2015 do końca sierpnia 2018 roku.tvn24

"Z kolei, w przypadkach związanych z ewentualnym stwierdzeniem przewlekłości postępowań proszę o nadesłanie informacji dotyczącej sygnatur akt tych postępowań" - dodaje. "Ze względu na wagę i charakter sprawy proszę o nadesłanie wymienionych dokumentów w terminie do 30 września 2018 r." - zwrócił się zastępca rzecznika dyscyplinarnego do prezes sądu w Łobzie.

Pismo zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przesłano również do Macieja Strączyńskiego, prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Rysunki, felietony i udział na festiwalu Owsiaka

44-letni sędzia Arkadiusz Krupa od piętnastu lat orzeka w sprawach karnych. W wolnym czasie zajmuje się rysowaniem obrazkowych komentarzy dotyczących rzeczywistości prawniczej i politycznej. Jest także felietonistą prawniczego czasopisma "InGremio".

Efekty swojej pracy rysowniczej publikuje między innymi na stronie "Ślepym Okiem Temidy" na Facebooku.

Sędzia nie ukrywa krytycznego stosunku do zmian w sądownictwie zaprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Był między innymi uczestnikiem protestów w obronie sądów organizowanych w Szczecinie.

W sierpniu tego roku razem z innymi sędziami i Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem rozmawiał z uczestnikami Pol'and'Rock Festival Jerzego Owsiaka o konsekwencjach, jakie wywołują zmiany zaprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość w sądownictwie.

Autor: asty//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: facebook