Polska

"Ściga się z szefem MSZ o to, kto gorzej potraktuje protestujące kobiety"

Polska

Nieparlamentarne słowa
tvn24Reakcje po nieparlamentarnych słowa Kukiza

Wydaje się, że losy projektu zaostrzającego prawo aborcyjne są już przesądzone. Ale długo jeszcze będzie słychać echa wypowiedzi, które temu projektowi towarzyszyły w ostatnich dniach. Do grona tych, którzy nie liczą się ze słowami, dołączył Paweł Kukiz. Materiał magazynu "Polska i świat".

O problemie aborcji, zawsze delikatnym i zawsze bolesnym dla jej zwolenników i przeciwników, można mówić też tak, jak Paweł Kukiz. - Nie mogę ze względów etycznych zgodzić się na taki projekt (...), który mówi: róbta, co chceta ze swoim dzieckiem. Bo to moje ciało. To trzeba było wiedzieć, trzeba było zdawać sobie sprawę, komu się dawało - no i tyle - powiedział. Paweł Kukiz zagłosował za odrzuceniem obu projektów zmian w ustawie aborcyjnej.

"Chamstwo i kloaka"

- Z przykrością to słyszę. To jest oczywiście chamstwo i kloaka - stwierdziła Kazimiera Szczuka ze Stowarzyszenia Kongres Kobiet. - To przede wszystkim świadczy o jego braku kultury i głupocie - dodaje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesna.

- Paweł Kukiz był wcześniej artystą, piosenkarzem. Proszę się go pytać, co to jest za "licentia poetica". Każdemu politykowi zdarza się taka gorsza wypowiedź czy może kontrowersyjna - stara się bronić go Krzysztof Łapiński (PiS).

"I tak, i nie"

Na wypowiedź Pawła Kukiza dotyczącą prawa do legalnej aborcji w Polsce zareagował też inny polityk klubu Kukiz'15: też muzyk. - My się różnimy w wielu kwestiach z Pawłem. Na pewno bym w ten sposób tego nie ujął - przyznaje Piotr Liroy-Marzec.

- Wydaje mi się, że on zaczyna się ścigać z ministrem Waszczykowskim o to, kto w gorszy sposób potraktuje protestujące kobiety. Bo to w istocie o nich w ten sposób się pan Paweł Kukiz wypowiada - powiedział Rafał Grupiński w z TVN24.

Na pytanie, czy żałuje wypowiedzianych słów, Kukiz odpowiada: I tak i nie. - Z jednej strony ta forma słów może być obraźliwą formą. Ale proszę pamiętać o moim wcześniejszym życiu. Ja jestem muzykiem - to jest podstawowa sprawa. Więc forma werbalna czasem może być kontrowersyjna. Natomiast proszę mi wierzyć, intencje mam szczere. I w życiu nie dałbym skrzywdzić tak moich kobiet jak i innych kobiet, w tym i pani - wyjaśnia.

Jednak na pytanie, czy jeśli ktoś się poczuł obrażony, przeprosiłby pan za te słowa, odpowiada: nie wiem.

Kukiz o aborcji: trzeba było zdawać sobie sprawę, komu się dawało to ciało
Kukiz o aborcji: trzeba było zdawać sobie sprawę, komu się dawało to ciałotvn24

Autor: mm/kk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości