Schetyna zapowiada wotum nieufności i "wielką demonstrację" antyrządową

Polska

Aktualizacja:
Schetyna o rządzie: wyprowadza Polskę z Europytvn24
wideo 2/35

Platforma Obywatelska w przyszłym tygodniu złoży wniosek o wyrażenie rządowi Beaty Szydło wotum nieufności - zapowiedział przewodniczący partii Grzegorz Schetyna.

- Zrobimy to dlatego, żeby dać wyraźny sygnał, że polityka prowadzona przez panią premier Beatę Szydło, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z tylnego siedzenia, ale także przez prezydenta Andrzeja Dudę, wyprowadza Polskę z Europy - powiedział szef PO.

Decyzja ta jest pokłosiem kontrowersji wokół wyboru szefa Rady Europejskiej. Wszystkie kraje Wspólnoty - oprócz Polski - poparły kandydaturę Polaka - Donalda Tuska.

Schetyna po zebraniu zarządu partii zapowiedział również demonstrację przeciwko działaniom władzy.

Demonstracja jak przed rokiem

- W pierwszy weekend majowy zorganizujemy wielką demonstrację w Warszawie. W porozumieniu z innymi opozycyjnymi partiami politycznymi, z opozycją parlamentarną i pozaparlamentarną, ale przede wszystkim także z Komitetem Obrony Demokracji, z tymi wszystkimi, z którymi protestowaliśmy wielokrotnie - powiedział szef PO.

Jak dodał, chcą powtórzyć demonstrację z 7 maja ubiegłego roku. - Liczymy na to, że przybędą dziesiątki tysięcy Polaków z całego kraju, którzy będą razem z nami protestować - tak jak wtedy, tak jak rok temu - stwierdził.

Celem demonstracji mam być pokazanie, "że jesteśmy i będziemy w Europie".

- Będą demonstrować przeciwko złej reformie polskiej szkoły i za niezależnością instytucjonalną i podmiotowością samorządu terytorialnego. Za wszystkimi rzeczami, które tak naprawdę, najkrócej mówiąc, pokażą aktywną postawę Polaków przeciwko złej polityce rządu PiS - powiedział Schetyna.

"Szkodzą polskiej racji stanu"

Do zapowiedzi Platformy odniósł się również szef klubu PO Sławomir Neumann podczas konferencji w Sejmie.

- Związane jest to oczywiście z ostatnią aktywnością rządu Beaty Szydło, jej samej, ministra Waszczykowskiego na arenie międzynarodowej, na arenie europejskiej, z tymi szkodliwymi działaniami, które zaszkodziły polskiej racji stanu i szkodzą do dzisiaj - argumentował decyzję o wotum nieufności - z tą kompromitacją, którą obserwujemy na arenie międzynarodowej, izolacją Polski, która została na życzenie rządu PiS wprowadzona - dodał.

- Ten wniosek zostanie złożony w ciągu najbliższych dni, licząc na to, że będzie przegłosowany w najbliższych tygodniach przez parlament - zapowiedział.

Neumann nie chciał zdradzić, kogo we wniosku o konstruktywne wotum nieufności PO poda jako kandydata na premiera. Pytany przez dziennikarzy, czy może to być ktoś spoza gabinetu cieni Platformy odpowiedział, że jest to brane pod uwagę.

Neumann: kompromitacja na arenie międzynarodowej tvn24

Wotum szansą na oprzytomnienie

- To jest wyciągnięcie ręki do prezesa Kaczyńskiego, że może jeszcze z twarzą wyjść z tej historii i zmienić ludzi, którzy tak nieudolnie wykonywali jego polecenia - stwierdził szef klubu PO. Dodał, że wniosek o wotum nieufności daje też szansę posłom PiS, żeby "oprzytomnieli i przestali popierać te szkodliwe pomysły, które proponuje rząd pani Beaty Szydło".

Z kolei jako "dziecinadę i piaskownicę" ocenił Neumann decyzję premier Szydło o niepodpisaniu wniosków szczytu UE. - Ja nie wiem, co oznaczają słowa pani premier Szydło, bo tego nie powiedziała - czy to znaczy, że nie będą brali udziału w kolejnych szczytach? Czy to będzie samoizolacja Polski na arenie międzynarodową? - pytał Neumann.

Według niego, taka deklaracja premier, to pierwszy krok do "wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej". Neumann zapowiedział również, że politycy PO będą przekonywać europejskich przywódców, że "rząd PiS jest tylko epizodem".

6-7 maja

Neumann podał też datę zapowiadanej demonstracji antyrządowej. - Platforma Obywatelska zaprasza tych wszystkich, którym drogie na sercu są ideały, które utrzymują Polskę w Unii Europejskiej, które budują Unię Europejską, jak wolność, jak wszystkie prawa demokratyczne, przestrzeganie praworządności, ale też ochrona i obrona tych wolności samorządów, sądów, czy sprzeciw przeciwko złej reformie edukacji czy reformie zdrowia, na wielką demonstrację, którą będziemy organizować w weekend majowy 6-7 maja - powiedział.

Autor: azb/sk, mtom / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: