Polska

Schetyna: rządy PiS podobne do tego, co było 13 grudnia 1981 r.

Polska

[object Object]
Grzegorz Schetyna o PiStvn24
wideo 2/13

- Przed PO odbudowa, ale trzeba też zatrzymać "szaleństwo PiS" - mówił do działaczy Platformy Obywatelskiej w niedzielę w Szczecinie kandydat na szefa PO Grzegorz Schetyna.

- 13 grudnia to smutny i czarny dzień naszej historii. To dzień, który jest częścią narodowej traumy do dziś. My zapalamy znicze, składamy kwiaty i pamiętamy o tych, którzy oddali swoje życie w tym czasie, a PiS dziś manifestuje - powiedział dziennikarzom Schetyna.

"Wtedy też atakowano konstytucję, wtedy też ją łamano"

Polityk porównał działania władz do tego, co działo się w Polsce 13 grudnia 1981 roku. - Dziś PiS przypomina tamten czas, więc ja też chciałbym przypomnieć politykom PiS, że to, co zrobili w ciągu ostatniego miesiąca, ten atak na konstytucję i państwo prawa jest podobny do tego, co odbywało się w Polsce 13 grudnia 1981 r., bo wtedy też atakowano konstytucję, wtedy też ją łamano. To była konstytucja stalinowska, ale zasada była bardzo podobna - powiedział Schetyna. - Chcę zapytać prezesa Kaczyńskiego: czy dziś demonstrację PiS prowadzić będzie poseł, a wtedy prokurator stanu wojennego, pan Piotrowicz? Czy będzie w niej uczestniczył obecny prezes PKP, a wtedy tajny współpracownik Bogusław Kowalski? Czy to są dziś twarze PiS? - pytał Schetyna. Jak mówił, dziś oni tworzą i prowadzą politykę PiS. - Nie będzie na to zgody, ludzie PO nigdy tego nie zaakceptują - powiedział Schetyna. Bogusław Kowalski złożył w niedzielę rezygnację z funkcji prezesa PKP SA. W przesłanym oświadczeniu tłumaczył, że składa rezygnację, kierując się interesem Grupy PKP. Media informowały, że Kowalski miał być zarejestrowany jako TW pod pseudonimami "Mieczysław" i "Przemek".

"Trzeba odbudować PO"

Schetyna, który kandyduje na szefa PO, spotkał się w Szczecinie z działaczami tej partii. - W najbliższych tygodniach i miesiącach trzeba odbudować PO - powiedział już po konferencji prasowej do ponad stu działaczy, którzy uczestniczyli w spotkaniu. - Trzeba także zatrzymać szaleństwo PiS, zatrzymać szaleństwo ludzi, którzy chcą Polskę zawłaszczyć, którzy chcą narzucić jej swoją wolę, którzy dziś uważają, że kto nie jest z PiS czy nie akceptuje ich propozycji, ten jest kimś gorszym - powiedział Schetyna.

[object Object]
Czarnecki: przegraliście dotkliwie wybory i teraz nie umiecie się odnaleźć w opozycjiTVN 24
wideo 2/12

Autor: mart//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości