Wycofanie się z referendum "to byłby dobry krok ze strony pana prezydenta"

Polska

Prezydent zapowiedział referendum w ubiegłym rokutvn24
wideo 2/35

Referendum konstytucyjne to nie jest pomysł Prawa i Sprawiedliwości - zastrzegł w dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl Jacek Sasin (PiS), szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dodał, że wycofanie tej inicjatywy przez prezydenta Andrzeja Dudę "byłoby dobrym krokiem".

Tygodnik "Wprost" napisał w poniedziałek, że w Kancelarii Prezydenta "trwa urzędnicza burza mózgów, jak zręcznie i delikatnie wycofać się z pomysłu referendum konstytucyjnego".

Prezydent ogłosił zamiar przeprowadzenia plebiscytu 3 maja 2017 roku. Chciał, by odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 2018 roku, albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.

"Szacunek dla pana prezydenta"

Jacek Sasin był pytany w dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl, czy Andrzej Duda powinien porzucić pomysł referendum. - Myślę, że to byłby dobry krok ze strony pana prezydenta - ocenił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Wydaje mi się, że takie referendum ma rzeczywiście wielki sens, jeśli poddajemy pod głosowanie już pewne gotowe propozycje, które powinny być wynikiem rzeczywiście bardzo szerokich konsultacji - wskazał Sasin. - I tutaj szacunek dla pana prezydenta, że te konsultacje zaczął, one się odbywają.

Dodał, że swoje prace prowadzi także Prawo i Sprawiedliwość. - Mieliśmy ankietę, wybitni specjaliści konstytucjonaliści w tej sprawie się wypowiadali - przypomniał. Nawiązał do zaprezentowanych w połowie kwietnia wyników ankiety, w której zasugerowano wprowadzenie systemu kanclerskiego - jak podkreślono - "silnego Prezesa Rady Ministrów".

"To nie jest projekt PiS-u"

Sasin zapowiedział, że jeśli do Senatu trafi wniosek prezydenta o referendum, to "Senat będzie ten wniosek procedował". - Nie sądzę, żeby była taka intencja, żeby panu prezydentowi w jakiś sposób przeszkadzać, czy uniemożliwiać realizację jego projektu - zaznaczył.

Pytany, czy niska frekwencja w głosowaniu byłaby klęską wizerunkową i prezydenta, i Prawa i Sprawiedliwości, odpowiedział, że "to nie jest projekt PiS-u".

- My takiego pomysłu nie przedstawialiśmy - zastrzegł gość dogrywki "Jeden na jeden" w tvn24.pl. - To jest autorski pomysł pana prezydenta - podkreślił.

Sasin: referendum to nie jest projekt PiStvn24

PiS krytyczny

Prezydent Duda, pytany w piątek przez dziennikarzy, co dalej z postulowanym przez niego referendum, odparł, że na ten temat "będziemy rozmawiali w najbliższych dniach".

W maju ubiegłego roku - po tym, jak Andrzej Duda zapowiedział referendum - prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w konstytucji konieczne są zmiany. Wypowiadał się jednak krytycznie o pomyśle przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w Święto Niepodległości.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK DOGRYWKI "JEDEN NA JEDEN"

Autor: pk//now / Źródło: Wprost, TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: