Saryusz-Wolski usunięty z PO. "Nie znalazł czasu na rozmowę z przedstawicielami partii"

TVN24

Aktualizacja:
TVN 24Jacek Saryusz-Wolski został kandydatem Polski na stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej

Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski został wykluczony z Platformy Obywatelskiej - poinformował TVN24 poseł PO, Rafał Grupiński.

O wykluczeniu Saryusza-Wolskiego zadecydował w sobotę zarząd PO na wniosek przewodniczącego partii - Grzegorza Schetyny.

Wykluczenie Saryusza-Wolskiego z partii oznacza także wykluczenie go z Europejskiej Partii Ludowej - zaznaczył rzecznik PO Jan Grabiec.

- Krok jest konieczny. Próbowaliśmy w ostatnich dniach porozmawiać z panem posłem Jackiem Saryusz-Wolskim, niestety nie znalazł czasu na rozmowę z przedstawicielami Platformy Obywatelskiej - partii, w której od lat zdobywał mandat europosła - mówił Grabiec na antenie TVN 24. Zaznaczył, że zarząd podjął decyzję o wykluczeniu jednogłośnie. Grabiec zapewnił, że "z całą pewnością będziemy żądać od rządu PiS informacji na temat tego, jak wygląda strategia PiS, jeśli chodzi o przewodniczenie Radzie Europejskiej". - Jeśli ktoś kiedyś będzie chciał podać przykład kompromitacji dyplomatycznej, polegającej na tym, jak utrudnić kandydatowi z własnego kraju przejęcie bardzo ważnej i wysokiej funkcji to będzie podawał właśnie ten przykład, kiedy rząd PiS próbuje podstawić nogę Donaldowi Tuskowi - ocenił Grabiec.

Kandydat na szefa Rady Europejskiej

W sobotę Jacek Saryusz-Wolski został kandydatem Polski na stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej. Notę w tej sprawie wystosowało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wcześniej tego samego dnia komitet polityczny PiS podjął uchwałę, która zobowiązuje premier Beatę Szydło do sprzeciwienia się kandydaturze pełniącego tę funkcję dotychczas - i ubiegającego się o kolejną kadencję - Donalda Tuska.

Komunikat MSZ

Kierowany przez Witolda Waszczykowskiego resort opublikował komunikat w sprawie nowej kandydatury.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało dziś notę do MSZ Republiki Malty, w której formalnie zgłosiło kandydaturę polskiego europosła. W nocie MSZ poinformowało maltańską prezydencję, że 'Rząd RP proponuje kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na Przewodniczącego Rady Europejskiej'. Kadencja na stanowisku Przewodniczącego Rady Europejskiej potrwa od 1 czerwca 2017 do 30 listopada 2019 roku" - czytamy w komunikacie.

Zgłoszenie kandydatury Malcie wynika z faktu, że od stycznia państwo to sprawuje półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Autor: mart//rzw / Źródło: TVN 24,PAP