Polska

Samoobrona: Ciężko, by Ziobro sam na siebie doniósł

Polska

TVN24Nagrania nie potwierdzają słów byłego wicepremiera

Odsłuchanie nagrania rozmowy Zbigniewa Ziobry z Andrzejem Lepperem nie potwierdziło, by minister sprawiedliwości uprzedził lidera Samoobrony o planowanej akcji CBA w resorcie rolnictwa. Samoobrona do informacji prokuratury podchodzi sceptycznie.

Zbigniew Girzyński, PiSTVN24

- Minister Ziobro okazał się człowiekiem niezwykle przenikliwym - ocenił w TVN24 Zbigniew Girzyński (PiS). - Nie wiedząc, że ktoś po miesiącach będzie to spotkanie inaczej relacjonował, nagrał je. Cieszę się, że to zrobił i że nagranie potwierdza jego wersję - dodał.

- Jestem pewien, że opinie biegłych potwierdzą autentyczność nagrania. To dowód, że Zbigniew Ziobro z niezwykłą pieczołowitością sprawuje swoją funkcję - podsumował Girzyński.

Ziobro dopiero po trzech dniach od od oskarżenia odnalazł dowód, który przekazał prokuraturze. Ciężko, żeby przekazał dowód, który miałby jego samego obciążać. Mateusz Piskorski, rzecznik Samoobrony

Jego zdaniem żadne nowe informacje nie zostały dziś przekazane. - Czego innego się nie spodziewaliśmy. Ziobro dopiero po trzech dniach od od oskarżenia odnalazł dowód, który przekazał prokuraturze. Ciężko, żeby przekazał dowód, który miałby jego samego obciążać - twierdzi Piskorski.

Mateusz Piskorski, SamoobronaTVN24

W poniedziałek Ziobro złożył w prokuraturze nagranie ze swej rozmowy z Lepperem z 14 czerwca. Lider Samoobrony utrzymuje, że wtedy Ziobro miał go ostrzec o akcji CBA. Minister temu zaprzecza, mówiąc, że nagrana przezeń rozmowa jest dowodem, że Lepper kłamie.

Teraz prokuratura powołała biegłych z Zakładu Kryminalistyki i Chemii Specjalnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do oceny autentyczności nagrania, identyfikacji rozmówców i sporządzenia stenogramu.

Po tym, jak Ziobro przekazał prokuraturze nagranie rozmowy, Lepper powiedział, że nie wycofuje się z żadnego słowa. Według Leppera, są osoby, które "udowodnią", że to Ziobro informował go o akcji CBA. Powiedział, że "na drugi, trzeci dzień" mówił o tym działaczom Samoobrony: Krzysztofowi Filipkowi, Januszowi Maksymiukowi, Mateuszowi Piskorskiemu.

W niedzielę w Prokuraturze Okręgowej w Koszalinie (Zachodniopomorskie) odbyła się konfrontacja Leppera z Ziobrą. Obaj politycy przed prokuratorem z Warszawy składali zeznania jako świadkowie w sprawie przecieku dotyczącego akcji CBA w ministerstwie rolnictwa.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24