Polska

Samoloty CASA uziemione

Polska

Aktualizacja:

Wszystkie loty samolotów CASA C-295M zostały zawieszone do odwołania - poinformował na poniedziałkowej konferencji gen. Andrzej Błasik, dowódca sił powietrznych.

Decyzja zapadła po katastrofie wojskowego samolotu CASA koło Mirosławca. Zginęło wtedy 20 osób. Wznowienie lotów nastąpi dopiero po otrzymaniu od przewodniczącego Komisji Badania Wypadków Lotniczych informacji wykluczającej, że przyczyną katastrofy były uszkodzenia techniczne. - Do tego czasu musimy poczekać - stwierdził gen. Błasik. Nie wiadomo kiedy to nastąpi. W Polsce jest obecnie sześć samolotów transportowych CASA, pozostałe trzy są w Afganistanie, Libanie i Hiszpanii - poinformował rzecznik sił powietrznych ppłk Wiesław Grzegorzewski.

Ustalanie przyczyny Przyczyna katastrofy pod Mirosławcem ciągle nie jest znana. Trwa ustalanie przyczyny. Na miejscu katastrofy pracuje Komisja Badanie Wypadków Lotniczych.

CASA w Polsce Od 2003 roku do dnia tragedii wojsko polskie posiadało dziesięć samolotów CASA. W tym roku dwie kolejne maszyny miały zostać dostarczone polskiej armii.

Samoloty CASA produkowane są przez hiszpańską firmę, która wchodzi w skąd europejskiego koncernu EADS. Maszyny zostały sprzedane do Hiszpanii, Polski, Brazylii, Finlandii, Algierii i Jordanii, natomiast w przyszłości mają zostać dostarczone do Chile i Portugalii.

(Przyczyny tragedii CASY najwcześniej za dwa miesiące)

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości