Polska

Samochód? Kochamy nastolatki!

Polska

 
TVN24.plSamar: Jeździmy starymi autami

Ponad 14 lat - tyle statystycznie lat ma auto stojące w garażu Polaka. Co ciekawe, z roku na rok, jest coraz gorzej. Eksperci alarmują, że Polska staje się motoryzacyjnym skansenem Europy.

"Rzeczpospolita" wzięła na warsztat wiek naszych aut i przytacza badanie Instytutu Samar, który wydaje wyrok: średni wiek samochodu osobowego w Polsce podniósł się w 2007 r. do rekordowych 14,3 roku.

Skansen Europy...

- Powoli stajemy się motoryzacyjnym skansenem Europy - komentuje w "Rz" Jakub Faryś, dyrektor Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. W Unii Europejskiej około 70 procent aut ma mniej niż 10 lat - czytamy w "Rzeczpospolitej". U nas ta grupa wśród zarejestrowanych wozów stanowi zaledwie 34 proc.

... z wehikułami na drogach

Według ośrodka Samar, samochodów mających do dwóch lat jest w Polsce tylko 4,7 procent. Prawie tyle samo (4,8 proc.) jest na polskich drogach ponad trzydziestoletnich "wehikułów". Samochodów liczących od 3 do 5 lat - 6,9 proc., 6-10 lat - 22,3 proc., 11-15 lat - 26,7 proc., 16-20 lat - 15,9 proc., a 21-30 lat - 18,7 procent.

Ciekawostka: wolimy diesle

"Rz" zauważa ponadto, że mimo wyrównania ceny litra oleju napędowego i benzyny, Polacy coraz częściej kupują diesle. W 2007 roku przybywało ich ośmiokrotnie szybciej niż modeli beznzynowych. - Decydują o tym głównie zakupy dokonywane przez firmy. Przy dużych przebiegach wciąż opłaca się jeździć na oleju - mówi Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar.

Na koniec 2007 roku w Polsce zarejestrowanych było 14,6 mln aut. To daje średnio 383 samochody na tysiąc mieszkańców.

PRODUKCJA REKORDOWA, ALE SPRZEDAŻ ZWALNIA - CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości