Sąd wyznaczy rodzinę zastępczą dla dziecka 13-latki

Co na to prawo?
Co na to prawo? / TVN24Co na to prawo?

Ciąg dalszy sprawy 13-latki, która we wtorek w jednym z krakowskich szpitali urodziła syna. ąd w wydziale rodzinnym poinformował, że wyznaczy rodzinę zastępczą dla urodzonego dziecka nieletniej matki. Komu będzie przyznana prawna opieka nad dzieckiem-dziecka?

Ponieważ dziecko musi mieć opiekunów prawnych, sąd rodzinny na posiedzeniu wykonawczym wyznaczy rodzinę zastępczą. Posiedzenie odbędzie się prawdopodobnie w kwietniu. Jak wyjaśnił rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemar Żurek, rodziną zastępczą w podobnych sytuacjach najczęściej zostają członkowie najbliższej rodziny.

Matka dziewczyny zawiadomiła policję

Jak wynika z danych sądu, o sprawie ciąży dziewczynki wiadomo było od grudnia. Matka dziewczynki powiadomiła szkołę, ta zorganizowała nauczanie indywidualne i pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Ponadto matka zgodnie z prawem zawiadomiła policję i sąd rodzinny. Wszystkie służby podkreślają bardzo dobrą współpracę z matką dziewczynki.

Materiały w tej sprawie zostaną przekazane do sądu rodzinnego, ponieważ kontakty seksualne z osobami poniżej 15. roku życia są zakazane przez prawo Katarzyna Padło, małopolska policja

Policja przesłuchała 16-letniego kolegę młodej matki, który przyznał się do kontaktu seksualnego z nią. - Materiały w tej sprawie zostaną przekazane do sądu rodzinnego, ponieważ kontakty seksualne z osobami poniżej 15. roku życia są zakazane przez prawo – powiedziała Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji. Chłopak odpowie przed sądem rodzinnym, ponieważ jest nieletni.

Osobną kwestią jest sprawa ojcostwa dziecka. Jak dowiedziała się PAP w sądzie albo domniemany ojciec dziecka uzna swoje ojcostwo, albo prawny opiekun dziecka wystąpi o ustalenie ojcostwa.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Co na to prawo? / TVN24

Pozostałe wiadomości