Polska

Saudyjczyk chciał status pokrzywdzonego ws. więzień CIA. Sąd: nie należy mu się

Polska

tvn24Mustafa al-Hawsawi miał być przetrzymywany w Starych Kiejkutach pod Szczytnem

Sąd Rejonowy w Szczytnie utrzymał w mocy decyzję Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, która odmówiła Saudyjczykowi Mustafie al-Hawsawiemu statusu pokrzywdzonego ws. tajnych więzień CIA w Polsce. Decyzja jest wiążąca.

Mustafa al-Hawsawi jest obywatelem Arabii Saudyjskiej, który od 2006 r. jest więziony w Guantanamo, gdzie trafił podejrzewany o przynależność do Al-Kaidy.

W drodze do tej amerykańskiej bazy wojskowej al-Hawsawi miał być przetrzymywany w kilku tajnych więzieniach na terenie Europy, w tym w Starych Kiejkutach pod Szczytnem.

Odmówiono mu statusu pokrzywdzonego

Sąd w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie) wydał w poniedziałek postanowienie, w którym utrzymał w mocy decyzję krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej, która odmówiła al-Hawsawiemu statusu pokrzywdzonego w śledztwie dotyczącym tajnych więzień CIA w Polsce.

Sędzia Jan Steraniec podkreślał, że według prokuratury brak jest danych stwierdzających istnienie podejrzanego czynu. Wcześniej prokuratura podawała, że nie ma dowodów, iż al-Hawsawi był więziony na ternie Polski, są natomiast dowody, że był więziony na Litwie.

Status pokrzywdzonych w tym śledztwie uzyskały wcześniej trzy osoby, które twierdzą, że były przetrzymywane w Polsce: Saudyjczyk Abd Al-Rahim Al-Nashiri, Palestyńczyk Abu Zubaida i Jemeńczyk Walid bin Attash.

Polska ma zapłacić torturowanym

Pod koniec lipca ubiegłego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska ma zapłacić po 100 tys. euro zadośćuczynienia za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka Abu Zubajdzie i Abd al-Rahim al-Nashiriemu.

Zubajdzie przyznano dodatkowe 30 tys. euro zwrotu kosztów. W lutym br. Trybunał w Strasburgu odrzucił odwołanie rządu od wyroku uznającego, że Polska naruszyła konwencję praw człowieka ws. więzień CIA i odszkodowania wypłacono.

Autor: kło / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: