Polska

Został niesłusznie skazany za morderstwo. Sąd oddalił wniosek Wacha o zmianę sędziego

Polska

Fakty TVNJacek Wach wnioskował o zmianę sędziego

Sąd Okręgowy w Olsztynie nie uwzględnił wniosku Jacka Wacha o zmianę sędziego. To oznacza, że proces mężczyzny niesłusznie skazanego na dożywocie rozpocznie się 18 listopada - poinformowano w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

Jacek Wach (zgadza się na podawanie personaliów) domagał się zmiany sędziego wyznaczonego do prowadzenia jego sprawy, ponieważ uważał go za "dyspozycyjnego względem prokuratury". Miał mu też za złe zastosowanie tymczasowego aresztu.

"Wszystko mi jedno, kto będzie mnie sądził"

W piątek sąd w innym składzie badał, czy wniosek Wacha zasługuje na uwzględnienie. Stwierdził, że nie. Z jakich powodów oddalono go - nie wiadomo, ponieważ posiedzenie odbyło się za zamkniętymi drzwiami.

- Wszystko mi jedno, jaki sędzia będzie mnie sądził - powiedział Wach po wyjściu z sali rozpraw, choć plan zmiany sędziego - o czym zapewniał wcześniej jego adwokat - był pomysłem oskarżonego.

Niesłusznie skazany na dożywocie

Jacek Wach przed laty został skazany na dożywocie za porwanie i zabójstwo oraz rozczłonkowanie ciała suwalskiego gangstera Tomasza S.

Jego sprawa jest precedensowa w polskim sądownictwie. W ub. roku ktoś inny przyznał się do tej zbrodni i wskazał miejsce ukrycia zwłok S. Badania DNA potwierdziły, że odnalezione ciało to szczątki S., a zwłoki, które rzekomo miał poćwiartować Wach, należą do kogoś innego. Z tego powodu Sąd Najwyższy anulował Wachowi wyrok dożywocia i nakazał sprawę rozpoznać ponownie.

SN, przyznając, że w świetle odnalezienia prawdziwych zwłok S. nie ma dowodów na to, że to Wach go zabił, podkreślił jednocześnie, że jest bardzo prawdopodobne, że brał udział w porwaniu i dręczeniu Tomasza S., który m.in. miał być trzymany w metalowej klatce, miano mu też przestrzelić kolano.

Wach nie rozpoczął jeszcze odbywania kary dożywocia, ponieważ miał kilka innych surowych wyroków i odbywał je przez 15 lat. Wyroki te skończyły mu się 1 października, jednak na wolność nie wyszedł, bo sąd go aresztował w związku ze sprawą porwania i zabójstwa S.

Pozostawienie składu orzekającego w procesie Wacha oznacza, że 18 listopada sąd po raz drugi spróbuje rozpocząć jego proces. Wcześniej Sąd Apelacyjny w Białymstoku zweryfikuje słuszność zastosowania wobec niego tymczasowego aresztu.

Zobacz materiał Faktów TVN o historii Jacka Wacha:

23.09 | 14 lat temu został skazany za zabójstwo. Teraz okazuje się, że niesłusznie?
23.09 | 14 lat temu został skazany za zabójstwo. Teraz okazuje się, że niesłusznie?Fakty TVN

Autor: mart / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości