Polska

Sąd oddalił skargę Ziobry

Polska

TVN24Sąd oddalił skargę byłego ministra sprawiedliwości

Sąd oddalił skargę byłego ministra sprawiedliwości, obecnie europosła PiS Zbigniewa Ziobry na przewlekłość postępowania płockiej prokuratury. Chodzi o sprawę ujawnienia dokumentów ze śledztwa dotyczącego mafii paliwowej.

Postanowienie w tej sprawie warszawski Sąd Okręgowy wydał 10 grudnia - poinformowała rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej, Iwona Śmigielska-Kowalska. - Sąd nie stwierdził przewlekłości. Postanowienie jest prawomocne - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że sąd uznał, iż do wyjaśnienia postępowania podejmowane były wszystkie konieczne czynności.

Śledztwo umorzono

Śledztwo, którego dotyczyła skarga Ziobry, płocka Prokuratura Okręgowa umorzyła na początku listopada tego roku. Dotyczyło ono ujawnienia na przełomie 2005 i 2006 r. prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, jako osobie nieuprawnionej, materiałów z postępowania w sprawie mafii paliwowej.

W śledztwie tym płocka Prokuratura Okręgowa jeszcze w styczniu br. postawiła Ziobrze zarzut przekroczenia uprawnień i ujawnienia tajemnicy służbowej. W związku z tym postępowaniem prokuratura chciała także postawić zarzut prokuratorowi Wojciechowi Miłoszewskiemu z Krakowa, który na polecenie Ziobry - jako ówczesnego ministra sprawiedliwości - zgodził się zapoznać szefa PiS z aktami śledztwa dotyczącego mafii paliwowej. Sąd dyscyplinarny nie zgodził się jednak na uchylenie immunitetu Miłoszowskiemu.

Śledztwo umorzono z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa - w przypadku wątku dotyczącego Ziobry, a w przypadku prokuratora Miłoszewskiego - wobec braku zgody na ściganie.

Chciał 10 tys. zł za przewlekłość

Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji o umorzeniu śledztwa Ziobro zapowiedział, że złoży skargę na przewlekłość postępowania płockiej Prokuratury Okręgowej. Poinformował wtedy, że zamierza domagać się za przewlekłość 10 tys. zł odszkodowania, które chce przekazać na cel związany z pomocą ofiarom przestępstw.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości