TVN24 | Polska

Michał Laskowski o sędziach w Sądzie Najwyższym: żyjemy odrębnie. W zasadzie nie rozmawiamy ze sobą

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
TVN24
Sędzia Michał Laskowski o sytuacji w Sądzie Najwyższym: żyjemy odrębnie. W zasadzie nie rozmawiamy ze sobą
Sędzia Michał Laskowski o sytuacji w Sądzie Najwyższym: żyjemy odrębnie. W zasadzie nie rozmawiamy ze sobąTVN24
wideo 2/8
TVN24Sędzia Michał Laskowski o sytuacji w Sądzie Najwyższym: żyjemy odrębnie. W zasadzie nie rozmawiamy ze sobą

O sytuacji w Sądzie Najwyższym mówił w "Rozmowie Piaseckiego" sędzia Michał Laskowski, prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego. Powiedział, że sędziowie powołani z udziałem dawnej Krajowej Rady Sądownictwa i obecnej "żyją raczej odrębnie". Dodał, że w jego izbie nie ma mieszanych składów. - Są odrębne składy, czyli nowi sędziowie, jest ich w tej chwili pięciu, tworzą własne składy - przekazał.

Sędzia Michał Laskowski, prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego pytany w "Rozmowie Piaseckiego", jak sędziowie powołani z udziałem dawnej Krajowej Rady Sądownictwa i obecnej żyją ze sobą w SN, odpowiedział, że "raczej żyjemy odrębnie, są dwie grupy". W jego ocenie "to jest fatalne, patrząc na instytucję i ze społecznego punktu widzenia". 

Pytany, czy sędziowie ze sobą rozmawiają, odparł, że "w zasadzie nie". - Generalnie jest podział, który powoduje, że jesteśmy "my i oni". To jest niedobre. Tak uważam - powiedział prezes Izby Karnej. 

Przekazał, że w jego izbie nie ma mieszanych składów starych i nowych sędziów. - Są odrębne składy, czyli nowi sędziowie, jest ich w tej chwili pięciu, tworzą własne składy. Jest jeden sędzia spośród tych starych, który z nimi orzeka. I taki stan trwa - wyjaśnił Laskowski. 

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ W TVN24 GO

Sędzia Laskowski: szkody będziemy odczuwać przez wiele lat

Ocenił również działania ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jego zdaniem "od lat nie powinien" pełnić tej funkcji.

- Gdyby przeprowadzić bilans, czego dokonał przez sześć lat i porównać sądownictwo sprzed sześciu lat i obecnie, prokuraturę i to, co podlega ministrowi, to ten bilans wypada fatalnie - powiedział. Laskowski ocenił, że "sądownictwo pracuje dużo gorzej niż pracowało kiedyś, a i wtedy nie pracowało dobrze".

Oceniając reformy przeprowadzone w ciągu sześciu lat, powiedział, że "to są szkody, które będziemy odczuwać jeszcze wiele lat w przyszłości".

Pytany, czy dostrzega jakiekolwiek pozytywy, odparł, że "drobiazg". - Pewne rozwiązania proceduralne, można by powiedzieć, są niezłe. Być może ten system przydziału spraw sędziom, chociaż nie znamy do końca zasady działania maszyny losującej - wskazał. 

Laskowski: Ziobro od wielu lat nie powinien być ministrem sprawiedliwości
Laskowski: Ziobro od wielu lat nie powinien być ministrem sprawiedliwościTVN24

Laskowskie o projekcie dotyczącym Izby Dyscyplinarnej: nie rozwiązuje problemu

Odniósł się do prac w Sejmie nad prezydenckim projektem zmian w Sądzie Najwyższym zakładającym likwidację nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej.

Według sędziego Laskowskiego "ta ustawa nie rozwiązuje problemu całościowo i nie realizuje też postulatów, czy warunków, które przedstawiła Komisja Europejska".

Mówił, że "jest jakimś krokiem do przodu", ale, zauważył, że "kiedyś PiS walczył z imposybilizmem, niemocą w rozwiązywaniu problemów". - Nie wiem, jak nazwać sytuację, w której od lipca ubiegłego roku nie potrafimy rozwiązać takiego problemu i wbrew racji stanu tracimy dziesiątki czy setki milionów euro - dodał. 

- Moglibyśmy tu usiąść i dzisiaj przed południem napisać projekt, który by rozwiązał problem w sposób taki, który by odpowiadał warunkom wynikającym z tych orzeczeń trybunałów międzynarodowych, Komisji Europejskiej i naprawiałby sytuację. Tego nikt nie chce zrobić - mówił prezes Izby Karnej SN.

Laskowski o prezydenckim projekcie dotyczącym Izby Dyscyplinarnej
Laskowski o prezydenckim projekcie dotyczącym Izby DyscyplinarnejTVN24

- W pewnym sensie doceniam to, że prezydent w ogóle dostrzegł problem i próbuje coś rozwiązać, aczkolwiek jest to rozwiązanie kiepskie, które nie załatwi sprawy - ocenił. 

Wskazał, że problemem jest obecna KRS. - Ta Krajowa Rada Sądownictwa, która funkcjonuje i która za chwilę być może zacznie nową kadencję, jest niezgodna z konstytucją - powiedział. Dodał, że tego nikt nie próbuje rozwiązać. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości