TVN24 | Polska

Premier o wyborach uzupełniających: zaczekajmy jeszcze kilka tygodni

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP
Premier o wyborach uzupełniających: zaczekajmy jeszcze kilka tygodniTVN24
wideo 2/8
TVN24Premier o wyborach uzupełniających: zaczekajmy jeszcze kilka tygodni

Myślę, że kilka tygodni od maja w różnych miejscach w Polsce będą mogły się odbyć uzupełniające wybory – mówił premier Mateusz Morawiecki, pytany o ewentualne przesunięcie wyborów lokalnych. Chodzi między innymi o wybory prezydenta Rzeszowa. - Poczekajmy jeszcze kilka tygodni do momentu, w którym fala opadnie jeszcze bardziej i bezpieczeństwo zdrowotne naszych obywateli będzie jeszcze lepiej zabezpieczone – dodał szef rządu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W poniedziałek RCL opublikowało kilkanaście projektów rozporządzeń dotyczących przedterminowych wyborów, w tym między innymi na prezydenta Rzeszowa, na burmistrza Kątów Wrocławskich, burmistrza Bogatyni, burmistrza Tuczna czy burmistrza Ustki, które również - z uwagi na sytuację epidemiczną - mają zostać przesunięte na 13 czerwca.

"Poczekajmy jeszcze kilka tygodni"

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej pytany, jaką decyzję podejmie w sprawie terminu wyborów lokalnych, oświadczył, że trzeba wyważać tutaj różne racje. Jak wskazał, z jednej strony mamy cały czas zagrożenie pandemiczne i ciągle za mało szczepionek. Z drugiej strony - dodał - "chcemy powoli doprowadzić do tego, by niektóre branże, które do tej pory nie mogły funkcjonować, żeby zaczęły wracać w trybie sanitarnym do normalniejszego funkcjonowania".

- Tak jest również w przypadku wyborów – wskazał.

- I po co w tym czasie, kiedy cały czas mamy jeszcze tysiące zakażeń, po co doprowadzać do zwiększenia zagrożenia? Zaczekajmy jeszcze kilka tygodni do momentu, w którym fala opadnie jeszcze bardziej i bezpieczeństwo zdrowotne naszych obywateli będzie jeszcze lepiej zabezpieczone poprzez Narodowy Program Szczepień. Wtedy, myślę, że kilka tygodni od maja, należy liczyć, w różnych miejscach w Polsce będą mogły się odbyć te uzupełniające wybory – powiedział premier.

Wybory na prezydenta Rzeszowa

W wyborach na prezydenta Rzeszowa startują: popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ "Solidarność" wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, wspierana przez b. prezydenta miasta Tadeusza Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa, a także b. współpracownik dotychczasowego prezydenta miasta Konrad Fijołek, którego popiera Lewica, PO, PSL i Polska 2050 oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24