Polska

Rzepliński odpowiada Karczewskiemu: słowa o zmowie z PO są kłamstwem

Polska

Rzepliński do Karczewskiego: słowa o zmowie z PO to kłamstwo, insynuacja
tvn24Rzepliński odpowiedział marszałkowi Senatu

Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński wystosował list do marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Polityk PiS zarzucił wcześniej prezesowi TK, że ten jest w zmowie z Platformą Obywatelską.

Pytany o informacje, że TK zbada ustawę na posiedzeniu niejawnym jeszcze przed jej wejściem w życie, Karczewski powiedział w środę w TVN24 w programie "Fakty po Faktach": "To jest zaskakujące, że taka informacja pojawia się na Twitterze, jako pierwsza. Jako pierwsza informacja pojawia się od polityka Platformy Obywatelskiej, więc to jest zmowa polityków Platformy Obywatelskiej z prezesem Rzeplińskim, który już naprawdę przekroczył wszystkie bariery".

"To jest zmowa polityków PO z prezesem Rzeplińskim"
"To jest zmowa polityków PO z prezesem Rzeplińskim"tvn24

Do słów Karczewskiego ustosunkował się prezes TK Andrzej Rzepliński w liście otwartym. Pismo datowane na 4 sierpnia pojawiło się na stronie internetowej Trybunału.

ZOBACZ LIST PREZESA TK DO MARSZAŁKA SENATU

"Stwierdził Pan publicznie w dniu 3 sierpnia, że Prezes Trybunału Konstytucyjnego przekazał politykom Platformy Obywatelskiej informację o terminie ogłoszenia wyroku w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Powiedział Pan w telewizji: 'To jest zmowa polityków PO z prezesem Rzeplińskim, który przekroczył już naprawdę wszystkie bariery'" - pisze w liście Rzepliński.

Prezes TK wypowiedź Karczewskiego nazywa kłamstwem.

"Pańska mowa o 'przekazaniu' oraz o 'zmowie' jest kłamstwem, insynuacją. Podobnie jak przyszywanie mi łatki wroga Parlamentu" - dodaje w piśmie Rzepliński.

Trybunał zbada ustawę

We wtorek do TK wpłynęły trzy skargi na nową ustawę o TK: autorstwa posłów PO, Nowoczesnej i PSL oraz RPO Adama Bodnara. Jeszcze we wtorek TK podał, że rozpozna te wnioski łącznie.

W środę TK wydał, w składzie 10 sędziów, postanowienie o rozpoznaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym (zdanie odrębne złożył sędzia Piotr Pszczółkowski). Jak podał tego samego dnia na Twitterze pos. Borys Budka, przedstawiciel wnioskodawców z PO, według informacji otrzymanej z TK wyrok ma być ogłoszony 11 sierpnia. Biuro prasowe TK nie miało w środę po południu tej informacji.

W czwartek rano TK potwierdził oficjalnie, że wyrok ogłoszony będzie 11 sierpnia. Ustawa wchodzi w życie 16 sierpnia.

Według PiS, które było autorem projektu bazowego lipcowej ustawy, jest ona "w pełni konstytucyjna". Według PO, TK w wielu kwestiach, które są w nowej ustawie, wypowiedział się już w orzeczeniu z 9 marca - ws. grudniowej nowelizacji ustawy o TK (np., że parlament nie może narzucać Trybunałowi zasady rozpatrywania spraw według kolejności wpływu). Zdaniem posłów N i PSL cała ustawa jest niezgodna z konstytucją, zarówno ze względu na "wady konstytucyjne", jak i ze względu na wadliwość procesu legislacyjnego. Według Bodnara, nowa ustawa prowadzi do "dalszego paraliżu działania TK".

Zdaniem PiS nowa ustawa ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Parlament zakończył prace nad ustawą 22 lipca. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją w sobotę, a w poniedziałek, 1 sierpnia, została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Autor: mw//gak / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: stanislawkarczewski.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości