Polska

Rzepliński apeluje: panie prezydencie, ten moment właśnie nadszedł

Polska

Rzepliński w Sejmie przedstawił sprawozdanie z działalności TK
Rzepliński w Sejmie przedstawił sprawozdanie z działalności TKtvn24
wideo 2/22

O zawetowanie lub zaskarżenie przed podpisaniem nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zaapelował w Sejmie do prezydenta Andrzeja Dudy prezes TK Andrzej Rzepliński.

Prezes TK powiedział to, przedstawiając posłom informację o działalności i orzecznictwie Trybunału w 2015 r.

W piątek Sejm, przyjmując poprawki Senatu, zakończył prace nad nową ustawą o TK, która teraz trafi do prezydenta.

"Panie prezydencie, ten moment właśnie nadszedł"

Rzepliński podkreślił, że bliscy współpracownicy prezydenta zapowiadali, że prezydent wkroczy w sytuację wokół TK w "odpowiednim momencie". - Panie prezydencie, ten moment właśnie nadszedł - powiedział, apelując do Andrzeja Dudy albo o zawetowanie, albo o zaskarżenie przed podpisaniem nowej ustawy.

Według Rzeplińskiego, prace nad nową ustawą przebiegały w sposób nieodpowiadający standardom prawa, a Sejm wprowadził do niej zapisy niekonstytucyjne i sprzeczne z opinią Komisji Weneckiej. Uchwaloną w piątek nową ustawę o TK nazwał "kolejnym aktem instrumentalizacji prawa". - Będzie "nasz" Trybunał, który nie będzie "nam" przeszkadzał w realizowaniu "naszego" programu - ironizował Rzepliński.

Spór o TK

Od wielu miesięcy trwa kryzys wokół TK, który nie wyznaczał terminów rozpraw, chcąc najpierw zbadać grudniową nowelę ustawy o TK autorstwa PiS. 9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela narusza konstytucję. Według rządu nie był to wyrok - bo TK nie zastosował przepisów tej nowelizacji - i dlatego nie został opublikowany. Niepublikowane są też kolejne wyroki wydawane przez TK.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości