Polska

Rzecznik Praw Obywatelskich "zaskoczony" decyzją Sejmu

Polska

Rzecznik praw obywatelskich o uchwałach Sejmu ws. TK
tvn24Adam Bodnar o uchwałach Sejmu

Cały czas oczekiwałem zaprzysiężenia tych trzech sędziów przez prezydenta - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Dodał, że zaskoczyło go wczorajsze głosowanie w Sejmie nad uchwałami, w których posłowie stwierdzili nieważność poprzedniego wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Wczoraj w nocy posłowie głosami PiS i ruchu Kukiz'15 przyjęli uchwały, w których stwierdzono, że dokonany w październiku tego roku przez poprzedni Sejm wybór pięciu nowych sędziów TK był nieważny. Decyzję parlamentu skomentował dzisiaj RPO.

- Wczorajsza decyzja o unieważnieniu wyboru sędziów TK i cała debata mnie zaskoczyła - powiedział Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

- Cały czas oczekiwałem zaprzysiężenia tych trzech sędziów przez prezydenta i normalnego rozpatrzenia sprawy przez Trybunał Konstytucyjnym i wciąż oczekuję na tę rozprawę - dodał.

Chodzi o rozprawę zaplanowaną na 9 grudnia, w trakcie której TK wyda wyrok w sprawie uchwalonej kilka dni ustawy przygotowanej przez PiS. Przewiduje ona m.in. ponowny wybór pięciu nowych sędziów Trybunału. Rzecznik Praw Obywatelskich trzy dni temu zaskarżył ją do TK w całości.

Wcześniej, 3 grudnia, Trybunał zbada inną ustawę, przygotowaną przez koalicję PO-PSL. To na jej podstawie Sejm poprzedniej kadencji, w październiku, wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału. Wybór ten kwestionuje Prawo i Sprawiedliwość, bo w poprzedniej kadencji Sejmu swoje urzędowanie kończyło tylko trzech sędziów TK.

Duch konstytucji

- Zaprzysiężenie trzech sędziów TK i ponowne wybranie dwóch byłoby zgodne z duchem konstytucji - powiedział wczoraj w radiu TOK FM Bodnar, pytany o jedną z możliwości rozwiązania kryzysu wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

- Uważam, że tego typu rozwiązanie byłoby zgodne z duchem konstytucji. Jeśli uznamy, że tych trzech sędziów, którym już de facto rozpoczęła się w listopadzie kadencja zostało poprawnie wybranych, a zostali oni poprawnie wybrani, to nie ma przeszkód, by dokonać aktu zaprzysiężenia - dodał.

[object Object]
Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/21

Autor: ts\mtom / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości