"Jesteśmy przyjaźni każdej osobie, budujemy coś, co się nazywa wspólnotą". RPD chce kontrolować jego liceum

Autor:
ads
/ prpb
Źródło:
TVN24
Michalak: takie szkoły powinny zyskać pochwałę, akceptację i szacunek
Michalak: takie szkoły powinny zyskać pochwałę, akceptację i szacunekTVN24
wideo 2/6
TVN24Michalak: takie szkoły powinny zyskać pochwałę, akceptację i szacunek

Rzecznik Praw Dziecka chce skontrolować szkoły, które zostały przez uczniów uznane za najbardziej przyjazne osobom LGBTQ+. - My nie prowadzimy żadnej agitacji. Prowadzimy normalną działalność szkoły - budujemy poczucie bezpieczeństwa i poczucie wartości wszystkich uczniów - mówił w TVN24 Grzegorz Nocoń, dyrektor liceum, które wygrało plebiscyt. Były RPD Marek Michalak stwierdził, że "takie miejsca powinny zyskać pochwałę, akceptację i szacunek".

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapowiedział podczas konferencji "Kościół-Edukacja-Wychowanie" organizowanej w klasztorze w Wigrach przez ruch Europa Christi, że chce wysłać kontrolerów do szkół, które uczniowie uznali za najbardziej przyjazne społeczności LGBTQ+. 10 maja został ogłoszony tegoroczny Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. To inicjatywa, w której uczniowie oceniają, czy ich szkoła jest bezpieczna dla wszystkich - bez względu na płeć czy orientację.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gdzie osoby LGBTQ+ czują się najlepiej? Jest nowy Ranking Szkół Przyjaznych

Nocoń: wspólnie budujemy coś, co się nazywa wspólnotą

W sobotę gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 był między innymi Grzegorz Nocoń, dyrektor liceum ogólnokształcącego "Collegium Gedanense" w Gdańsku, które znalazło się na pierwszym miejscu listy.

- Póki co dochodzą do nas informacje medialne. Oczywiście jesteśmy tym zaskoczeni - powiedział, odnosząc się do zapowiedzianej przez RPD kontroli.

- My żadnej ideologii nie prowadzimy, nie prowadzimy żadnej agitacji, nie mamy nawet czegoś takiego jak tęczowe piątki. Prowadzimy normalną działalność szkoły - budujemy poczucie bezpieczeństwa i poczucie wartości wszystkich uczniów. Dla nas każdy jest taki sam - mówił dyrektor.

Podkreślał, że jego szkoła "jest przyjazna każdej osobie, która przychodzi". - Rozpoznajemy potrzeby ucznia, stwarzamy warunki do wszechstronnego rozwoju, do rozwijania swoich umiejętności i pasji - powiedział.

- We współpracy z rodzicami i uczniami budujemy coś, co się nazywa wspólnotą, żeby szkoła nie była tylko i wyłącznie fabryką do produkowania punktów maturalnych, tylko żeby była też takim miejscem, gdzie dzieci i młodzież się wychowuje - zaznaczył Nocoń.

CZYTAJ TEKST PREMIUM: "Rzecznik Praw Dziecka zabawia się w inkwizytora". I tylko dzieci żal

Nocoń: Nasza szkoła jest przyjazna każdej osobie. Wspólnie budujemy coś, co się nazywa wspólnotą
Nocoń: Nasza szkoła jest przyjazna każdej osobie. Wspólnie budujemy coś, co się nazywa wspólnotąTVN24

Michalak: takie miejsca powinny zyskać pochwałę, akceptację i szacunek

Drugim gościem programu był doktor Marek Michalak, były Rzecznik Praw Dziecka, a obecnie dyrektor Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka.

- Wsparcie, bezpieczeństwo, tworzenie normalnego klimatu to nie są jakieś nadprzyrodzone rzeczy. To jest normalne traktowanie dziecka zgodnie z przysługującymi mu prawami - mówił.

Podkreślił, że "dziecko to obywatel i ono ma prawo wszędzie czuć się dobrze i bezpiecznie".

- Tego rankingu nie robi jakaś nie wiadomo skąd wzięta grupa. Robi go sama młodzież, która określa, gdzie czuje się dobrze, co jest właściwe, bezpieczne. Takie miejsca powinny zyskać pochwałę, akceptację i szacunek - dodał były RPD.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Fakty po Faktach" z 27.05.2023 r.
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości