Po decyzji prezydenta KRS nie wyklucza zaskarżenia nowelizacji ustawy o Trybunale

Polska

tvn24Waldemar Żurek jest zdziwiony decyzją prezydenta

KRS apelowała, żeby prezydent jednak rozważył niepodpisywanie tej ustawy, tylko skierował ją do TK. Niestety, tak się nie stało - powiedział sędzia Waldemar Żurek. Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa nie wykluczył, że Rada w styczniu zaskarży podpisaną przez prezydenta nowelizację ustawy o TK do Trybunału Konstytucyjnego.

Dziś o 20:00 gościem "Kropki nad i" w TVN24 będzie prezes TK prof. Andrzej Rzepliński.

W rozmowie z TVN24 sędzia Żurek ocenił, że prezydencki podpis pod nowelizacją ustawy o Trybunale nie rozwiązuje sporu wokół tej instytucji, tylko stanowi jego "ciąg dalszy, z zaognieniem". Przypomniał, że Krajowa Rada Sądownictwa apelowała do Andrzeja Dudy, by ten rozważył przed podpisaniem skierowanie tej ustawy do TK.

- Niestety tak się nie stało, więc tylko z przykrością stwierdzamy ten fakt - powiedział Żurek. Zaznaczył przy tym, że KRS ma prawo do składania skarg konstytucyjnych wobec ustaw, które mogą być niezgodne z ustawą zasadniczą, jeśli dotyczą one niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

- W styczniu się zbieramy i pewnie taką skargę złożymy, nie mogę jeszcze tego przesądzać - powiedział Żurek.

CO ZMIENIA NOWELIZACJA USTAWY O TK? - WYJAŚNIAMY W PUNKTACH

Jak mówił, w obecnej sytuacji Trybunał powinien rozważyć rozpatrzenie wspominanej nowelizacji tylko w oparciu o przepisy konstytucji.

- Jeśli ustawodawca zachowuje się w ten sposób, że tworzy ustawę, która z założenia uniemożliwi kontrolę także tej ustawy oraz pewnie kilku następnych przez TK, to według mnie sytuacja jest bez precedensu - stwierdził Żurek.

Przypomniał też, że w trakcie prac nad podpisaną dziś nowelizacją parlament nie współpracował z Radą, co - jak mówił - do tej pory było normalną praktyką.

Co w nowych przepisach?

1. Pełny skład Trybunału to co najmniej trzynastu na piętnastu sędziów. Do tej pory pełny skład stanowiło co najmniej dziewięciu sędziów.

2. Orzeczenia będą wydawane większością 2/3 głosów, a nie jak dotąd zwykłą większością.

3. Sprawy rozpatrywane będą według kolejności wpływu.

4. Zgromadzenie Ogólne TK nie może już samodzielnie podjąć decyzji o wygaśnięciu mandatu sędziego, a jedynie "w szczególnie rażących przypadkach" przygotować dla Sejmu wniosek o jego złożenie.

5. Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego można będzie wszcząć także na wniosek prezydenta i ministra sprawiedliwości.

Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/35

Autor: ts/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: