"Obowiązek przekazywania informacji o przestępstwach wykorzystywania seksualnego"

Polska

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: trzeba zdecydowanie potępić wszelkie formy agresji (wideo z dn. 22.07.2019)tvn24
wideo 2/35

Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski poinformował diecezje i zakony o tym, że Prokuratura Krajowa jest właściwa do przyjmowania zawiadomień o przestępstwach wykorzystywania seksualnego małoletnich – przekazał w poniedziałek rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

"Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski zgłaszano pytania co do wykładni przepisu dotyczącego obowiązku przekazywania wiarygodnych informacji o przestępstwach wykorzystywania seksualnego małoletnich organom ścigania. Po konsultacjach powstała potrzeba zwrócenia się do Prokuratury Krajowej o ujednolicenie praktyki zgłaszania informacji i wykładni ustawowego obowiązku" – przekazał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

"W tej kwestii nie może być żadnych kompromisów, ani zaniechań"

"W związku z tym, Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski poinformował diecezje i zakony o tym, że – zgodnie z prawem – Prokuratura Krajowa jest właściwa do przyjmowania tego rodzaju zawiadomień. Celem takiego działania jest zapewnienie koordynacji i nadzoru postępowań karnych w całym kraju oraz unikanie przewlekłości postępowań" – podkreślił ks. Rytel-Andrianik. Dodał, że jest to kolejny krok mający na celu ochronę dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie patologiom. "Biskupi z całą stanowczością podkreślają, że ochrona dzieci i młodzieży jest ich priorytetem, dlatego w tej kwestii nie może być żadnych kompromisów ani zaniechań" – głosi komunikat rzecznika Episkopatu.

Autor: tmw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty: