Kaleta o tym, "kto dyryguje atakiem na Polskę". "Jest jedna zasada, o której wiceminister nie mówi"

Autor:
ads//rzw
Źródło:
TVN24
Kaleta o opinii Rzecznika Generalnego TSUE: kolejny akt politycznego teatru
Kaleta o opinii Rzecznika Generalnego TSUE: kolejny akt politycznego teatruTVN24
wideo 2/4
TVN24Kaleta o opinii Rzecznika Generalnego TSUE: kolejny akt politycznego teatru

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety czwartkowa opinia Rzecznika Generalnego TSUE na temat polskiego systemu dyscyplinowania sędziów to "kolejny atak na Polskę". Kaleta zasugerował, że atakiem tym "dyryguje" Pierwszy Rzecznik Generalny TSUE. Jest nim Maciej Szpunar, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska. Słowa Kalety komentował korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski.

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Ewgeni Tanczew wydał w czwartek opinię w sprawie skargi Komisji Europejskiej do TSUE, która dotyczy polskiego systemu dyscyplinowania sędziów. Zdaniem Tanczewa "Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien orzec, że polskie ustawodawstwo dotyczące systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem Unii". 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Kaleta: atakiem na Polskę dyryguje wieloletni wiceminister w rządzie Tuska

O opinii rzecznika mówił na konferencji wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. - Elity w Brukseli próbują ingerować w ustrojową suwerenność Polski w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Kolejny akt tego politycznego teatru obserwujemy dzisiaj - stwierdził.

Zasugerował, kto - jego zdaniem - "dyryguje tym atakiem na Polskę". - To wieloletni wiceminister w rządzie Donalda Tuska, Maciej Szpunar, który jest Pierwszym Rzecznikiem Generalnym trybunału - przekonywał Kaleta.

- Przez pięć lat był wiceministrem do spraw europejskich Donalda Tuska, a następnie trafił na stanowisko Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości. Aktualnie jest Pierwszym Rzecznikiem Generalnym. W procedurze przed TSUE Rzecznika Generalnego (który wyda opinię w danej sprawie - red.) jednoosobowo wyznacza Pierwszy Rzecznik Generalny, czyli pan Maciej Szpunar - stwierdził wiceminister.

Szpunar - kontynuował Kaleta - "w każdej sprawie wyznacza jednego konkretnego rzecznika, chociaż jest ich więcej: pana Tanczewa z Bułgarii".

Tanczew - jak mówił wiceminister - "w czasach komunistycznych robił zawrotną karierę prawniczą", a po zmianie ustroju w Bułgarii "z poparciem partii postkomunistycznych jego kariera ciągle się rozwijała"

"Jest jedna zasada, o której nie mówi wiceminister"

Do słów Kalety odniósł się korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Powiedział, że "jest jedna zasada, o której nie mówi wiceminister, a która jest podkreślana w trybunale na każdym kroku".

- Jeśli ktoś pochodzi z danego kraju, to nie wydaje ani opinii, ani wyroku na temat tego kraju. Opinie powstają zupełnie niezależnie od wyroków. Rzecznicy, prawnicy, wydają opinie, kiedy są o to proszeni, bo sprawa jest skomplikowana - wyjaśniał.

Maciej Sokołowski o słowach Sebastiana Kalety na temat opinii Rzecznika Generalnego TSUE
Maciej Sokołowski o słowach Sebastiana Kalety na temat opinii Rzecznika Generalnego TSUETVN24

Tłumaczył, że "przy wydawaniu wyroku nigdy nie może brać udziału sędzia pochodzący z danego kraju". - Nigdy sędzia z Polski nie decyduje o sytuacji w Polsce - podkreślał.

- Polski wiceminister mówi też, że w opinii Rzecznika Generalnego jest błąd, bo wskazuje, że polscy sędziowie nie mogą wysyłać pytań do TSUE. Nie, Rzecznik Generalny zwraca uwagę, że mogą, ale mogą być za to pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej i to powoduje efekt mrożący - wyjaśniał Sokołowski.

Rzecznicy Generalni TSUE

W skład Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wchodzi 27 sędziów i 11 Rzeczników Generalnych. Zadaniem Rzeczników Generalnych jest przedstawianie w sposób całkowicie bezstronny i niezależny opinii prawnych w sprawach, które zostaną im przydzielone.

Rzecznicy Generalni wybierają spośród siebie Pierwszego Rzecznika, który ich reprezentuje i przydziela do poszczególnych spraw.

Autor:ads//rzw

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości