Rzecznik Episkopatu o sytuacji prof. Chazana: Dylemat jak w kopalni Wujek. Strzelać czy nie?

[object Object]
Ks. Józef Kloch o sytuacji prof. Bogdana Chazanatvn24
wideo 2/27

- Nieraz w historii mieliśmy takie dylematy - czy rozkaz jest istotniejszy, np. strzelanie do robotników, czy też moje sumienie - powiedział w TVN24 ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Duchowny porównał sytuację prof. Bogdana Chazana do pacyfikacji kopalni Wujek w grudniu 1981 roku.

- Strzelać czy nie, wykonać rozkaz czy nie, które prawo mnie obowiązuje? - mówił ks. Józef Kloch.

Zaznaczył, że w takich sytuacjach "ludzie sumienia, niekoniecznie wszyscy wierzący", rozwiązują taki dylemat właśnie w swoim sumieniu. - Nawet jeśli się ktoś naraża na spore nieprzyjemności, wręcz na wyrzucenie z pracy, to wybiera takie, a nie inne rozwiązanie - stwierdził duchowny, nawiązując do odwołania prof. Bogdana Chazana, dyrektora szpitala im. Św. Rodziny ze stanowiska.

"Zmienić prawo, a nie karać lekarzy"

W środę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz ocenił, że odwołanie lekarza to groźny precedens, uderzający w prawa nie tylko katolików, ale i wszystkich ludzi.

Podkreślił w swoim oświadczeniu, że prawo stanowione nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew ich sumieniu, a lekarz nie może ponosić konsekwencji z powodu odwołania się do klauzuli sumienia.

- Jeśli takie sytuacje zachodzą, należy udoskonalić prawo, a nie karać lekarza - oświadczył kard. Nycz.

Stracił stanowisko

Prof. Bogdan Chazan – powołując się na klauzulę sumienia - odmówił pacjentce wykonania aborcji, mimo wskazań medycznych ze względu na wady płodu. Nie wskazał też - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można by zabieg wykonać. Nie poinformował także kobiety - co wykazała kontrola miasta - kiedy upływa graniczny termin wykonania zabiegu (minął on w 24 tygodniu ciąży).

Kobieta, jak się okazało, już po tym terminie dostała skierowanie do Szpitala Bielańskiego, tam jednak lekarze stwierdzili, że nie można już legalnie wykonać aborcji. W środę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że podjęła decyzję o odwołaniu prof. Chazana z funkcji dyrektora szpitala im. Św. Rodziny. Był to efekt kontroli miasta w tej sprawie.

Będzie pozew

Kobieta, której odmówiono aborcji chce zadośćuczynienia. Przygotowywany jest pozew przeciwko szpitalowi i niewykluczone, że przeciwko prof. Chazanowi - zapowiedział w czwartek mec. Marcin Dubieniecki.

Jak poinformował, dziecko urodziło się "z ciężkimi wadami ośrodkowego układu nerwowego, zniekształceniem twarzoczaszki, z przepukliną oponową, rozszczepem twarzy, masywnym wodogłowiem z zanikiem tkanki mózgowej, brakiem nosa, brakiem powiek i wytrzeszczem jednego oka".

Było pod stałą opieką lekarzy w Szpitalu Bielańskim. W środę o godzinie 20.30 zmarło.

Autor: db/r / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości