Rzecznik dyscyplinarny zajmie się ustaleniem, czy "uchybiono godności urzędu". Ale nie tylko tym

Polska

Aktualizacja:
Fragment rozmowy Łukasza Piebiaka z panią Emiliątvn24, Onet
wideo 2/36

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych sędzia Piotr Schab podejmie czynności wyjaśniające w związku z informacjami Onetu. Czynności obejmą sprawę możliwego uchybienia godności urzędu przez sędziów zatrudnionych w Ministerstwie Sprawiedliwości, ale także ewentualnego nakłaniania do aborcji.

Portal Onet ustalił, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak może stać za zorganizowanym hejtem wobec sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzane przez Zjednoczoną Prawicę. Jedna z akcji miała skompromitować szefa Iustitii Krystiana Markiewicza. Według ustaleń Onetu za rozsyłanie kompromitujących go materiałów odpowiedzialna była współpracująca z Piebiakiem kobieta o imieniu Emilia (redakcja Onetu zna jej nazwisko, jednak go nie publikuje).

Aby zdyskredytować przewodniczącego Iustitii, Emilia miała przekazywać szkalujące go informacje dotyczące życia osobistego do oddziałów Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" i mediów. Według publikacji Onetu list miała też wysłać do samego Markiewicza na jego domowy adres, otrzymany od Piebiaka.

Po tych doniesieniach Łukasz Piebiak w oświadczeniu poinformował, że podaje się do dymisji. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że przyjmie tę dymisję.

Rzecznik dyscyplinarny sędziów podejmie czynności wyjaśniające w sprawie informacji Onetu

Podjęcie czynności wyjaśniających w tej sprawie zapowiedział rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych.

"W związku z publikacją portalu Onet.pl dotyczącą domniemanej próby medialnego zdyskredytowania przewodniczącego SSP "Iustitia" sędziego Krystiana Markiewicza i innych czynów stanowiących uchybienie godności urzędu informuję, że zdecydowałem o podjęciu w tej sprawie czynności wyjaśniających" - napisał w opublikowanym we wtorek komunikacie sędzia Piotr Schab.

CZYTAJ: Komunikat Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych >

Celem czynności - wyjaśnił - jest wstępne ustalenie, czy doszło do wyczerpania znamion deliktu dyscyplinarnego, polegającego na uchybieniu godności urzędu przez "wymienionych w publikacji sędziów, zatrudnionych w Ministerstwie Sprawiedliwości".

Jednocześnie te czynności mają wstępnie ustalić również, czy zachowanie - jak napisał - "jednego ze wskazanych sędziów" stanowiło "delikt dyscyplinarny, wyczerpujący znamiona występku z art. 18 par. 2 kk w zw. z art. 157a par. 1 Kodeksu karnego". Chodzi o nakłanianie do popełnienia czynu zabronionego, w tym przypadku - spowodowania uszkodzenia ciała dziecka poczętego lub rozstroju zdrowia zagrażającego jego życiu.

Sprawa aborcji miała się pojawić w materiałach zniesławiających szefa Iustitii, rozesłanych przez Emilię. Według Onetu, była w nich informacja sugerująca, że sędzia miał namówić pewną kobietę do dokonania aborcji. "Maile zostały wysłane z fałszywego konta, w ich treści pojawia się następujące zdanie: 'Cała prawda o sędzi K. Markiewiczu. Kim jest i co zrobił? Czy wyuczona poza zastąpi zasady moralne, etykę i wiarę w życie choćby swojego nienarodzonego dziecka'" - napisał Onet.

W rozmowie z 25 czerwca 2018 roku Emilia pisała o wysyłanych przez siebie mailach o Markiewiczu, dodając na koniec: "PS. żądam podwyżki". "Dziękuję bardzo. Teraz trzeba wypocząć by dalej walczyć o dobrą zmianę. O podwyżce się pomyśli" - odpowiedział Piebiak. Dzień później Piebiak miał napisać do Emilii: "Pani Emilio, może tę aborcję to jako ostateczne rozwiązanie zastosujemy?".

Piebiak: Trzeba wypocząć, by dalej walczyć o dobrą zmianę. O podwyżce się pomyślitvn24, Onet

W związku z doniesieniami Onetu we wtorek zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Piebiaka złożyło SLD. Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie sprawdzające.

Również do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpłynął wniosek o podjęcie działań w tej sprawie. Biuro Prasowe UODO poinformowało, że w środę odbędzie się zebranie dyrektorów UODO z prezesem urzędu w sprawie podjęcia działań w związku z informacjami portalu.

Pełnomocnik Emilii, Konrad Pogoda komentuje sprawę >

Dziennikarka Onetu Magdalena Gałczyńska o sprawie Łukasza Piebiaka >

Autor: kb//mtom / Źródło: PAP, TVN24

Raporty: