"Niedopuszczalne wypowiedzi na konferencji". Mazurek zapowiada specjalną uchwałę

Polska

PiS zapowiada wprowadzenie uchwały dotyczącej odpowiedzialności za holokausttvn24
wideo 2/15

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PiS zaproponuje uchwałę w sprawie odpowiedzialności za Holokaust w związku z niedopuszczalnymi wypowiedziami, które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej - zapowiedziała w czwartek wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Rzeczniczka PiS nie sprecyzowała, o które konkretnie wypowiedzi chodzi. W czwartek w izraelskich mediach pojawiły się informacje na temat słów premiera Izraela, które miały tego dnia paść w Warszawie.

- Polacy współpracowali z nazistami i nie znam nikogo, kto zostałby kiedykolwiek pozwany za takie stwierdzenie – miał - według portalu Haaretz - powiedzieć Benjamin Netanjahu.

Jak podaje portal, odniósł się w ten sposób do polskiej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i była to odpowiedź na pytanie dziennikarza dotyczące możliwości składania cywilnych pozwów przeciwko osobom oskarżających polski naród o udział w zbrodniach wojennych.

Nowelizacja ustawy o IPN, która wprowadzała karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech za przypisywanie Polakom odpowiedzialności m.in. za ludobójstwo popełnione na Żydach w czasie wojny, doprowadziła na początku zeszłego roku do poważnego kryzysu dyplomatycznego w stosunkach polsko-izraelskich. Ostatecznie sankcje karne zostały w czerwcu 2018 roku uchylone kolejną nowelizacją przez rząd i parlament przy akceptacji prezydenta.

Słowa amerykańskiej dziennikarki

Szerokim echem odbiła się również wypowiedź dziennikarki MSNBC, Andrei Mitchell, która w swojej relacji poinformowała, że w programie podróży wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a i jego żony jest m.in. wizyta w dawnym getcie warszawskim, gdzie w czasie powstania w 1943 r. Żydzi "przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi".

Po tej wypowiedzi zaprotestowali przedstawiciele polskich władz, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów zażądał sprostowania. Dziennikarka przeprosiła za swoje słowa.

"Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PiS zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za holokaust w wziązku z niedopuszczalnymi wypowiedziami, które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej" - napisała w czwartek wieczorem Beata Mazurek na Twitterze.

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w przyszłym tygodniu. Sejm będzie obradował w dniach 20, 21 i 22 lutego.

Autor: asty//kg / Źródło: PAP Haaretz

Raporty: