Polska

Rządowe tutki zepsute. Prezydent leci rejsowym

Polska

 
TVN24Wszystkie rządowe Tupolewy są zepsute

We wtorkowej podróży prezydenta do Nowego Jorku towarzyszyć mu będzie kilkaset zwykłych osób. Lech Kaczyński na sesję ONZ poleci zwykłym samolotem rejsowym, ponieważ wszystkie rządowe tupolewy są zepsute - poinformował w rozmowie z tvn24.pl Paweł Wypych z kancelarii prezydenta.

36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego dysponuje dwoma Tu-154M. Jak poinformowało RMF FM jedna z maszyn od kilku miesięcy przechodzi generalny remont, który potrwa do końca listopada.Drugi samolot, który po długiej naprawie silnika we wtorek przyleciał z Moskwy, znów się zepsuł.

Prezydent bliżej ludzi

Kolejne awarie rządowych samolotów ponownie stały się przeszkodą w zaplanowanych na najbliższe dni, podróżach prezydenta i premiera.

Donald Tusk i Lech Kaczyński musieli więc znaleźć inny środek transportu.

Premier od prezydenta miał więcej szczęścia - w czwartek do Brukseli poleci małym, rządowym Jakiem-40. Lech Kaczyński w czwartek do USA już nie. Jednak Jaki są zbyt małymi samolotami, by mogły latać w tak dalekie rejsy.

Bezpieczeństwem prezydenta podczas lotu rejsowego zajmie się Biuro Ochrony Rządu.

Miały być, nie będzie

W maju szef MON Bogdan Klich zapowiadał, że brazylijskie Embraery 175 trafią do Polski jeszcze latem. Jednak, jak dowiedziała się pod koniec sierpnia TVN24, do zakupy nowego sprzętu nie dojdzie - w budżecie brakuje na to pieniędzy.

O wymianie samolotów rządowych mówi się od kilkunastu lat. Usterki techniczne rządowej floty powietrznej zakłócały podróże prezydenta i premiera, m.in. podróż prezydenta Lecha Kaczyńskiego po Dalekim Wschodzie w 2008 roku.

Źródło: RMF.FM, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości