Polska

Rząd się głowi, jak przekonać prezydenta do Afganistanu

Polska

Aktualizacja:

Waży się przyszłość polskich żołnierzy w Afganistanie. Rząd bierze pod lupę wniosek, który skieruje do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a dotyczyć on będzie przedłużenia misji polskiego kontyngentu.

Decyzja prezydenta będąca podstawą działania polskiego kontyngentu w Afganistanie obowiązuje do połowy kwietnia. W Afganistanie służy obecnie szósta zmiana kontyngentu. Kolejna już, siódma - pod dowództwem gen. Andrzeja Przekwasa - wyjedzie w rejon misji na przełomie marca i kwietnia.

Będzie więcej niż 2 tysiące?

W ramach podlegających NATO sił ISAF (Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa) w Afganistanie służy obecnie ok. 2 tys. polskich żołnierzy w prowincji Ghazni, ok. 200 kolejnych pozostaje w odwodzie w kraju.

Minister obrony Bogdan Klich o możliwości zwiększenia polskich sił w ramach ISAF o kolejnych 800 osób - do 2600 na miejscu i 400 w odwodzie - mówił w grudniu ubiegłego roku.

Niemcy zostają na rok

Przed miesiącem o kolejny rok mandat misji swoich wojsk przedłużyli Niemcy. Niemcy zamierzają zwiększyć liczbę swoich żołnierzy w Afganistanie o 850. Ich kontyngent będzie się składał z 5350 ludzi. Zajmą się oni przede wszystkim szkoleniem sił afgańskich.

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości